Крига на кометах виявилася придатною для синтезу необхідних для життя молекул

Умови у кометній кризі виявилися придатними для появи карбамінової кислоти — молекули, що вважається необхідною для появи життя. Як з'ясували в експериментах астрономи, сполука може утворитися за незначного нагрівання складників криги, а потім потрапити на планети з кометами й астероїдами у ході зіткнень. Про це повідомляє New Scientist. Стаття вчених опублікована в ACS Central Science.

Художнє зобораження крижаного астероїда. Mark Garlick / SPL / Alamy

Художнє зобораження крижаного астероїда. Mark Garlick / SPL / Alamy

Як комети можуть сприяти появі життя?

Вважається, що вже чотири мільярди років тому умови на Землі стали придатними для життя. Однак, досі невідомо, як саме на планету потрапили необхідні для початку біологічних процесів сполуки, як-от амінокислоти, нуклеїнові кислоти й вуглеводи. Деякі теорії свідчать, що ці молекули могли доставити на Землю комети й астероїди у ході зіткнень. І астрономи справді виявляли органічні сполуки на кометах і метеоритах, які впали на Землю. Утім, механізми їхнього синтезу в умовах космосу, лишаються незрозумілими. Можливий шлях появи «будівельних» для життя молекул на крижаних кометах знайшли науковці Гавайського університету в Маноа спільно з колегами.

Які експерименти провели вчені?

Однією з органічних сполук, яку раніше телескопи виявляли у кризі на кометах, є карбамінова кислота, що бере участь у формуванні складніших органічних молекул. На Землі вона зустрічається у складі, наприклад, ферментів, що необхідні для біохімічних реакцій. Але на кометах може утворитися лише внаслідок реакцій у кометній кризі, що здебільшого складається з аміаку і вуглекислого газу. Щоб відтворити можливий шлях синтезу карбамінової кислоти на кометах, науковці охолодили компоненти кометної криги до -268 градусів Цельсія та поступово підвищували температуру — у космосі це можливо, наприклад, при наближенні комет до зір.

З'ясувалося, вже за температури -211 градусів Цельсія вуглекислий газ і аміак вступають у реакцію з утворенням карбамінової кислоти. Таким чином, вважають науковці, крига на кометах й астероїдах є придатним середовищем для формування органічних сполук, які потім у зіткненнях потраплятимуть на планети і сприятимуть появі на них життя.

  • Ще однією перешкодою доставки життя на планети астероїдами й кометами є висока імовірність руйнування більшості сполук на них через потужність зіткнення. Зберегти необхідні для життя молекули принаймні кометам допоможуть «стрибки» між планетами, які уповільнять падіння.