«Стрибки» комет між планетами допомогли поширити необхідні для життя молекули

Комети виявилися здатними доставляти на планети необхідні для життя сполуки, «стрибаючи» між ними. Як підрахували астрономи, у щільних системах з кількох планет «стрибати» від одної планети до іншої комету змусить їхній гравітаційний вплив. Це уповільнить її рух та збереже сполуки від руйнування, коли комета зіткнеться з планетою та доставить на неї молекули. Про це розповів New Scientist, стаття вчених опублікована у Proceedings of the Royal Society A.

Художнє зображення комети біля пари екзопланет. Getty Images / Lev Savitskiy

Художнє зображення комети біля пари екзопланет. Getty Images / Lev Savitskiy

Що можуть доставити комети?

Поява життя на Землі означає, що на планеті був деякий запас пребіотичних молекул — сполук, які сприяють утворенню більш складних органічних молекул. Частина з них могла утворитися на самій планеті, однак частина, як вважають вчені, могла потрапити ззовні за допомогою, наприклад, астероїдів і комет. Це підтверджує і той факт, що на деяких кометах, як-от 81P / Wild і кометі Чурюмова — Герасименко, виявляли амінокислоти, гліцин та інші сполуки, що вважаються «будівельними» для появи життя.

Утім, на відміну від астероїдів, комети рухаються швидко, і їхні зіткнення з планетами можуть бути руйнівними для сполук на них. Тому деякі теорії спростовують можливість доставки на планети необхідних для життя молекул за допомогою комет. Вихід знайшли науковці Кембриджського університету.

Як комета може вберегти важливі сполуки?

За допомогою моделювання науковці, визначили, що рух комети може сповільнити гравітаційний вплив планет у системі. Якщо у зоря у системі масивна принаймні як Сонце, і планети навколо неї знаходяться близько одна до одної, вони можуть сповільнити комету на 5-10 кілометрів на секунду, коли вона потраплятиме під гравітаційний вплив тієї чи іншої планети. Цього достатньо, щоб зіткнення було менш руйнівним, тоді як у системах з карликовими зорями та планетами на широких орбітах їхнього впливу на комету буде недостатньо. Астрономи сподіваються, що їхня робота допоможе краще зрозуміти, як життя з'явилося на Землі, а також посприяє пошуку систем, потенційно придатних для зародження життя.

  • Ще однією важливою для появи життя сполукою є вода. І виявилося, що вода на Землі старша за Сонце — її з міжзоряного середовища доставили на планету комети, на яких вода збереглася у кризі.