Краби виявилися здатними відчувати біль, тобто реагувати спалахом нервової активності на подразнення чи пошкодження тканин тіла, — здатність, існування якої у цих тварин раніше не доводили лабораторно. Вперше її напряму підтвердили зоологи, які вимірювали сигнали у нервовій системі тварин у відповідь на механічні стимули чи кислоту. Вони вважають, що здатністю відчувати біль можуть бути наділені й інші ракоподібні, як-от креветки та раки. Нове відкриття має значення для покращення умов утримання цих тварин у неволі. Дослідження опублікували в журналі Biology.
Як вивчали здатність крабів відчувати біль?
Науковці досліджували прибережних трав’яних крабів (Carcinus maenas), який поширений у Європі, Південній Африці, Америках й Австралії. У цих тварин шукали ноцирецептори, тобто рецептори болю. Для цього досліджували активність центральної нервової системи крабів у відповідь на подразнення оцтовою кислотою та натисканням, тобто механічним стимулом, у різних ділянках тіла: очах, антенах, м’яких тканинах між клешнями та суглобами ніг.
Усі вивчені області реагували на подразнення кислотою, але лише очі, ноги та клешні реагували ще й на натискання. Що цікаво, механічні стимули викликали коротку й інтенсивну відповідь, тоді як хімічні — тривалу, але менш інтенсивну. Це може бути пов’язано з самою природою подразника, адже хімічні речовини довше залишаються на поверхні, подразнюючи рецептор. Найчутливішими до хімічних стимулів були очі, що є спільною рисою для більшості тварин, а найменш чутливими до натискання — клешні, що може бути зумовлено їх використанням для розколювання твердих мушель молюсків.
Розуміння того, чи краби та інші ракоподібні відчувати біль, є важливим для покращення їх добробуту, особливо у рибному господарстві й науці, де їх використовують для досліджень. Це також допомагає визначити, чи потрібно включати цих тварин до законів про захист тварин.
Більше новин про біль
😾 Не тільки краби, але й коти можуть відчувати біль і не можуть про нього сказати. Тому науковці розробили додаток, який виявляє рівень болю за виразом морди, а також виміряли сигнали болю за допомогою закріплених в’язаними шапочками електродів.
🎵 Зменшити біль у немовлят під час взяття крові з п’ятки та полегшити відновлення опісля допомогло вмикання їм спокійної класичної музики.
🧠 Досліди на мишах допомогли науковцям вивчити знеболення під впливом плацебо, а не справжніх анестетиків. Як виявилося, у цьому залучений сигнальний шлях між корою головного мозку, ядрами моста та мозочком.
📒 А детальніше про те, як працює загальна анестезія та чому люди не прокидаються під час операцій, ми розповідали у матеріалі «Порахуй від десяти до одного».