NASA і «Боїнг» завершили другий випробувальний політ космічного корабля CST-100 Starliner його поверненням на Землю. Starliner відстикувався від Міжнародної космічної станції та приземлився на ракетному полігоні США у Нью-Мексико о 1:49 за київським часом. Трансляцію приземлення вела компанія «Боїнг» на своєму YouTube-каналі, а коротко про це повідомляє NASA на своєму сайті.
Що «Боїнг» робив на МКС?
CST-100 Starliner — космічний корабель, який розробляла компанія «Боїнг» у рамках співпраці з NASA за програмою Commercial Crew Program. Це багаторазова капсула-носій, розрахована на екіпаж до 7 астронавтів та 210 днів знаходження у космосі, пристикованою до МКС. Перший тестовий політ відбувся в один рік із Crew Dragon від компанії Ілона Маска SpaceX, яка співпрацює з космічним агентством в межах цієї ж програми.
Однак того разу Starliner вийшов на некоректну орбіту і не зміг дістатися до МКС, повернувшись на Землю. Друга спроба відбулася 20 травня цього року. Корабель попри два двигуни, які відключилися, долетів до МКС та зістикувався з модулем «Гармоні» в американському її сегменті.
Як пройшло повернення?
25 травня о 21:36 за київським часом Starliner відстикувався від МКС, о 01:05 за київським часом зійшов з орбіти та знизив швидкість на 459 кілометрів на годину після від'єднання від службового модуля. Вже о 01:33 за Києвом Starliner почав занурення в атмосферу Землі і на висоті приблизно 9 кілометрів за десять хвилин розкрив два парашути для гальмування. Вони від'єдналися на висоті 2,4 кілометра, а натомість Starliner розкрив три основних парашути, і вже на висоті 0,9 кілометра скинув основний теплозахисний екран та розгорнув подушки безпеки, які мають пом'якшити приземлення.
Через погоду NASA розглядало ще чотири додаткові майданчики для приземлення, однак корабель прибув у точку, яка була запланована, відхилившись всього на пів кілометра від цілі. Це ракетний полігон армії США у Нью-Мексико, куди корабель приземлився о 1:49 за київським часом.
З собою на борту у Starliner було 270 кілограмів вантажу від 67 екіпажу МКС. Якщо капсула пройде необхідну сертифікацію від NASA, то вже до кінця року, за словами агентства, Starliner може відправитися на МКС вже з екіпажем.
Оновлено о 22:17: спершу ми вказали, що Starliner знизив свою швидкість до 459 кілометрів на годину після від'єднання від службового модуля. Насправді настільки йому знизило швидкість від'єднання