Косатки перейняли один від одного культуру вбивства морських свиней

Південну популяцію косаток звинуватили у щонайменше 28 вбивствах фоцен, або морських свиней. При цьому косатки не мали явних причин для нападу, а звичка атакувати морських свиней передавалася з покоління в покоління протягом десятиліть, пишуть американські вчені у журналі Marine Mammal Science.

Косатка з морською свинею. Deborah A. Giles et al. / Marine Mammal Science, 2023

Косатка з морською свинею. Deborah A. Giles et al. / Marine Mammal Science, 2023

Що дивного у поведінці?

Південна популяція косаток (Orcinus orca) має дуже обмежений раціон — вони харчуються винятково рибою, переважно чавичею (Oncorhynchus tshawytscha). Між тим, їх неодноразово помічали в морі Селіш за полюванням та нападом на фоцен (Phocoena), яких вони ніколи при цьому не їли. Щоб зрозуміти цю поведінку, науковці Каліфорнійського університету в Девісі з колегами проаналізували всі зареєстровані випадки нападу косаток на морських свиней за 1962-2020 роки.

Що робили косатки з фоценами?

Усього дослідники виявили 78 задокументованих випадків, коли косатки вчинили насильство щодо фоцен. Із них щонайменше 28 закінчилися смертю морських свиней, що вчені називають фоценоцидом. У більшості випадків жертвою були молоді особини й дитинчата, розміром приблизно як доросла чавича. Однак замість поїдання морської свині, хижаки від 3 до 300 хвилин забавлялися з нею: штовхали головою, таранили, били, тягали по воді, схопивши ротом, балансували фоценою над водою. Часто учасників було кілька, і тоді косатки тримали фоцену над водою поміж собою або ж перекидували її один одному. Часом жертві давали відпливти, лише щоб наздогнати і продовжити агресію.

Косатка з морською свинею. Deborah A. Giles et al. / Marine Mammal Science, 2023

Косатка з морською свинею. Deborah A. Giles et al. / Marine Mammal Science, 2023

Чого добиваються косатки?

Найбільше поведінка косаток була схожа на жорстоку гру. Вони не отримували від своїх дій негайної винагороди, вчиняли їх за власним бажанням і повторювано. При цьому частіше за нападом на фоцен помічали ще молодих косаток обох статей. Також можливо, що на морських свинях вони відточують навички, потрібні для полювання. Ще одним можливим, хоч і неочевидним, поясненням вчені висувають альтруїстичні мотиви косаток. Цих тварин помічали за доглядом за хворими, помираючими чи мертвими родичами, зокрема дитинчатами. У таких випадках косатки можуть, на перший погляд, агресивно намагатися оживити родича, штовхаючи до поверхні, щоб допомогти вдихнути, носячи його на голові чи спині, плаваючи з ним в ешелонній позиції, якою захищають новонароджених малят. Можливо, вони вважали фоцен хворими і намагалися врятувати.

Цікаво, що спочатку агресію до морських свиней відмітили в одній групі популяції, а з часом вона поширилася на дві інші. Це вказує на те, що практика передавалася крізь покоління та групи через соціальне навчання, можливо, як аспект культури.

  • Подібну поведінку догляду за мертвим дитинчам нещодавно відмітили і в дзьоборилів. Самка плавала з ним колами та штовхала на поверхню.
  • Водночас косатку застали за всиновленням дитинчати гринди. Хоча вчені підозрюють, що вона могла вкрасти маля.