Корейські інженери розробили колесо зі змінною жорсткістю, яка дозволяє м’яко долати перешкоди на дорозі. У жорсткому стані колесо є круглим і може рухатися по рівній поверхні, а коли зустрічається з перешкодою — переходить у м’який стан і огинає її. Такі колеса можуть допомогти роботам пересуватися нерівними поверхнями. Про відкриття повідомили у журналі Science Robotics.
Як науковці змусили колесо огинати перешкоди?
Інженери надихнулися явищем поверхневого натягу рідини. Форма колеса змінюється через зміну натягу дротяних спиць, з’єднаних з ланцюгом, який створює обід колеса. Збільшення натягу спиць підвищує жорсткість колеса, а зменшення — робить його більш податливим.
Колесо успішно випробували на чотириколісному прототипі авто та двоколісному інвалідному візку вагою 120 кг. За допомогою таких коліс вдалося подолати перешкоди висотою до 1,2 радіуса колеса, плавно перемикаючись між жорстким і м'яким станами. Швидкість прототипа склала до 30 кілометрів на годину, що набагато вище за швидкість пересування інших роботів по нерівних поверхнях.
Як роботи долають перешкоди
🪜 Компанія Suzuki презентувала прототип свого квадроцикла, який здатен підійматися сходами завдяки розташуванню коліс на рухомих ніжках.
🛞 А от фінські інженери розробили всюдихід, який має аж 18 коліс, і завдяки такій незвичній будові здатен оминати перешкоди, як-от повалене дерево.
🚁 Якщо ж перешкоду не вдається здолати ані переїхавши, ані об’їхавши, робот американських інженерів оминає її в польоті, застосувавши гвинти для підіймання над землею.