Комета Нісімури пережила зближення з Сонцем і повернеться до Землі через 400 років

Відкрита цього серпня комета Нісімури повернулася до Землі після зближення із Сонцем, яке могло зруйнувати її. Наступні кілька днів стануть останнім шансом поглянути на неї, адже наступного разу вона повернеться лише через 400 років, розповідає видання New Scientist.

Нісімура над горою Лиса у Словаччині після зближення з Сонцем. Petr Horalek / petrhoralek.com

Нісімура над горою Лиса у Словаччині після зближення з Сонцем. Petr Horalek / petrhoralek.com

Що загрожувало кометі?

Комету Нісімури (C/2023 P1) відкрили 12 серпня, а вже за місяць її можна було побачити неозброєним оком, коли вона пройшла на відстані 126 мільйонів кілометрів від Землі. Комета наближалася до свого перигелію — максимального зближення із Сонцем. Воно проходило на відстані 33 мільйонів кілометрів від світила — ближче, ніж відстань до Сонця від Меркурія. Дорогою комету спіткали потужні «пориви» сонячного вітру, які навіть відірвали її газовий хвіст. Астрономи не були певні, чи переживе комета перигелій, адже нагрівання та сонячні вітри могли зруйнувати її ядро. Утім, комета повернулася до Землі непошкодженою і зараз її можна побачити у бінокль після заходу Сонця поруч з Марсом. За тиждень комета покине внутрішню Сонячну систему та повернеться у хмару Оорта — область за орбітою Нептуна, звідки походять довгоперіодичні комети, подібні кометі Нісімури.

  • Іншій довгоперіодичній кометі, C/2018 F4, пощастило менше. Після наближення до Сонця вона луснула «по шву» — тепер її дві половини стануть самостійними кометами.