Біологія
Біологія

Колібрі знизили температуру свого тіла до менш ніж 4 градусів Цельсія

Вночі колібрі можуть впадати у стан, схожий на гібернацію, під час якого температура їхнього тіла може опускатися нижче чотирьох градусів Цельсія. Виявити це вдалося завдяки спостереженню за шістьма видами колібрі у Перуанських Андах. Про це написали вчені з Південної Африки та США у свіжій науковій праці, яку опублікували в журналі Biology Letters.

Деякі тварини, зокрема, птахи, здатні впадати у торпор - це стан організму, під час якого на декілька годин температура тіла знижується, а метаболізм сповільнюється. Попередні дослідження показали, що для колібрі теж властиве таке явище і вночі вони можуть знижувати температуру свого тіла з 40 градусів Цельсія до 17. Але нове дослідження вказує на те, що нижня межа знаходиться ще далі.

Як це перевірили?

Команда науковців спостерігала за шістьма видами колібрі в Перуанських Андах на висоті понад 4 тисячі метрів над рівнем моря. Вони відловили вночі декілька особин та вставили маленькі зонди у їхні клоаки, щоб цілодобово відстежувати температуру їхнього тіла. Особливо цікавими були показники, отримані в нічний час, коли температура навколишнього середовища опускається до 2 градусів Цельсія.

І що вони дізналися?

Більшість птахів із шести досліджуваних видів впадали у торпор тривалістю від двох до майже тринадцяти годин. Температура їхнього тіла варіювала, однак у представників виду Metallura phoebe вона могла майже збігатися із температурою довкілля. Найнижчим показник теплоти їхнього тіла дорівнював 3,26 градуса Цельсія.

Цікаво, що зі сходом сонця птахи починають тремтіти, щоб нагрітися і цим підіймають температуру тіла на понад один градус за хвилину. Хоча на нагрівання витрачається багато енергії, однак вона окупається тою енергією, яку колібрі заощадили під час торпору.

Для чого колібрі торпор?

Колібрі витрачають вдень величезну кількість енергії. За добу вони можуть спожити нектар від 400 до 600 квіток, над якими зависають у повітрі, швидко махаючи крилами. Тож вночі пташки максимально знижують витрати енергії, які можуть падати на 95 відсотків. Навіть їхній пульс падає із приблизно 1 000 ударів на хвилину до 50. Вчені в досліді ще й зважили колібрі та виявили, що ті, які проводили менше часу в торпорі, мали нижчу вагу тіла. Це свідчить про те, що вони витрачають більше енергії вночі.