Клітинна терапія позбавила жінку раку на рекордних 18 років
Клітинна терапія нейробластоми, тобто раку нервових клітин, яку жінка пройшла ще в дитинстві, дозволила їй прожити вже 18 років без слідів повернення хвороби. Наразі це найбільший період ремісії у пацієнтів з раком, якого вдавалося досягти за допомогою CAR-T-клітинну терапію, коли імунні клітини Т-лімфоцити від самого пацієнта націлюють на ракові. Дослідження опублікували в журналі Nature Medicine.
Як вдалося досягти такої довгої ремісії раку?
Науковці провели клінічне випробування CAR-T-клітинної терапії для лікування нейробластоми в 19 дітей між 2004 і 2009 роками. Як виявилося, ця терапія була більш ефективною для пацієнтів, які не мали активних ознак хвороби на момент лікування. З восьми таких пацієнтів п’ятеро досягли ремісії протягом 10-15 років після початку терапії, тоді як серед 11 пацієнтів з активною стадією хвороби лише двоє досягли тривалої ремісії.
Один із пацієнтів прожив у ремісії вісім років, але про його подальшу долю невідомо, як і про те, чи повернувся до нього рак. Інша ж пацієнтка не лише прожила майже два десятиліття в ремісії, але й народила двох здорових дітей. У неї, як і в ще чотирьох пацієнтів, редаговані Т-лімфоцити залишалися в організмі протягом щонайменше п’яти років, що є важливим для запобігання рецидивам.
У дослідженні використовували CAR-T-клітини так званого першого покоління, які вже не використовують через те, що в них немає сигналів активації Т-лімфоцитів. Попри це терапія виявилася успішною для запобігання рецидивам раку, тож її сучасна вдосконалена версія може показати значно кращі результати в боротьбі з нейробластомою.
- Водночас науковці підозрюють, що CAR-T-клітинна терапія може бути причетною до появи раку крові. Як повідомило Управління з продовольства й медикаментів США, щонайменше 19 нових випадків раку крові пов’язують із таким лікуванням.