CAR-T-клітинну терапію раку запідозрили у спричиненні раку крові

CAR-T-клітинну терапію, яка є відносно новим типом імунотерапії раку, запідозрили у тому, що вона може спричиняти злоякісні захворювання крові. Як повідомило Управління з продовольства та медикаментів США (FDA), його фахівці розслідують низку випадків нового раку у пацієнтів, що проходили CAR-T-клітинну терапію. Детально про ситуацію написав сайт журналу Science.

CAR-T-клітини атакують ракову клітину. Steve Gschmeissner / Science Photo Library

CAR-T-клітини атакують ракову клітину. Steve Gschmeissner / Science Photo Library

Як діє CAR-T-клітинна терапія на рак?

Суть CAR-T-клітинної терапії полягає у тому, щоб модифікувати імунні Т-клітини пацієнта таким чином, аби вони націлювалися на ракові клітини. Для цього лікарі відбирають у пацієнта зразок крові, з якої вилучають Т-клітини. У лабораторії їх піддають генетичному редагуванню, яке змушує їх виробляти на своїй поверхні химерні антигенні рецептори, або CAR (chimeric antigen receptor) — білки, сконструйовані у такий спосіб, щоб зв'язуватися з характерними антигенами на поверхні злоякісних клітин. Це сприяє тому, що після повернення до організму пацієнта модифіковані Т-клітини ефективніше шукають та знищують ракові клітини.

Чому запідозрили імунотерапію у спричиненні раку?

У США CAR-T-клітинну терапію схвалили 2017 року і відтоді використали у більш ніж 30 тисяч пацієнтів, переважно з раком крові. Однак у FDA виникло занепокоєння після того, як дедалі більше випадків нового типу раку виявили у пацієнтів після лікування цією імунотерапією. Управління у своєму повідомленні не називає кількість інцидентів, але в коментарі виданню Endpoints News сказало, що наразі зареєстровано 19 випадків лейкемії та лімфоми.

Механізм, який би міг стояти за шкодою терапії, включає ефект від віруса, яким доставляють у Т-клітини гени при модифікації. Відомо з досвіду модифікації інших клітин, що у рідкісних випадках при вставленні нової ДНК у геном можуть помилково активуватися гени злоякісного переродження або ті, що дають перевагу зміненим клітинам у розростанні й виживанні. Але поки що це лише припущення, і дослідники у сфері CAR-T-клітинної терапії очікують на додаткові деталі від FDA.

Наразі FDA не скасувало дозвіл на CAR-T-клітинну терапію, зазначаючи, що потенційна користь від неї все ще переважає над можливими ризиками. Але Управління взялося за розслідування інцидентів і закликало лікарів ретельно відстежувати стан пацієнтів на предмет розвитку нових злоякісних хвороб протягом усього життя після лікування.

  • Між тим, CAR-T-клітинну терапію продовжують досліджувати та вдосконалювати. Одне з нещодавніх досліджень показало, що за допомогою ультразвуку можна змусити модифіковані Т-клітини виробляти CAR винятково у місці пухлин, щоб зменшити ризик ушкодження здорових клітин.