Китайський марсохід «Чжужун» не знайшов магнітного поля в рівнині Утопія

На своєму шляху у рівнині Утопія китайський марсохід «Чжужун» не виявив намагнічених порід, які б вказали на магнітне поле у регіоні. На думку планетологів, або весь ударний басейн Утопії ніколи не піддавався впливу магнітного поля планети з моменту свого утворення, або ж «Чжужун» проводив дослідження у місці, яке зазнало розмагнічування, наприклад, через ударну подію. Робота науковців опублікована у Nature Astronomy.

Змодельоване магнітне поле у регіоні роботи марсохода. Aimin Du et al. / Nature Astronomy, 2023

Змодельоване магнітне поле у регіоні роботи марсохода. Aimin Du et al. / Nature Astronomy, 2023

Навіщо на Марсі шукали намагнічені скелі?

На противагу Землі, глобального магнітного поля навколо Марса нема, однак є неоднорідні та локальні області намагніченості кори, імовірно, як відголос втраченої у минулому магнітосфери. Однак, досі невідомо, ані як давній Марс підтримував магнітосферу, ані як він її втратив. Розібратися планетологам допомагають дослідження марсоходів.

Нові результати приніс китайський ровер «Чжужун», який за допомогою двох ферозондів на борту дослідив намагніченість порід у рівнині Утопія — великому ударному басейні у північній півкулі Марса.

Що виявив «Чжужун»?

Відкалібрувавши дані від перешкод, створюваних самим марсоходом, вчені виявили, що за кілометр, який подолав «Чжужун», йому не зустрілося сильно намагнічених порід. У 16 областях, які досліджував марсохід, напруженість магнітного поля не перевищувала 10-30 нанотесла, що майже всемеро менше, ніж передбачали орбітальні спостереження за Марсом.

Можливо, «Чжужуну» не пощастило знайти намагнічених порід через те, що у момент досліджень він проїжджав «кратер-привид» — кратер від падіння астероїда, що з часом засипало новими відкладеннями. При падінні космічних тіл, від яких утворюються кратери, породи плавляться і втрачають намагніченість. Однак, планетологи також розглядають можливість, що рівнина Утопія могла лишатися ненамагніченою з моменту утворення близько чотирьох мільярдів років тому.

Раніше ми розповідали, як марсохід «Чжужун» знайшов в Утопії сліди повеней. Однак, зараз, на жаль, схоже, що ровер припинив роботу на Марсі, не вийшовши із зимової сплячки.