Пустельний мох зміг вижити у «марсіанських» умовах

Китайські науковці показали, що мох аридниця сивожилкова, який росте у пустелях, зможе також рости на Марсі. Він зміг пережити відтворені у лабораторії умови планети: надзвичайно низьку вологість, низькі температури, високий рівень радіації та відсутність кисню. І хоча сам по собі досліджуваний мох не є джерелом їжі, він може стати «рослиною-першопроходцем», яка підготує ґрунт для подальшого вирощування на Марсі корисних культур. Про відкриття повідомили у журналі The Innovation.

Пустельний мох аридниця сивожилкова. Sheri Hagwood / USDA-NRCS PLANTS Database / Wikimedia Commons

Пустельний мох аридниця сивожилкова. Sheri Hagwood / USDA-NRCS PLANTS Database / Wikimedia Commons

Наскільки жорсткі умови витримав мох?

Зазвичай як організми для можливої колонізації Марсу розглядають бактерії, гриби, водорості чи лишайники через простоту їхньої будови, яка дозволяє швидше пристосовуватися до несприятливих умов. У новому дослідженні науковці показали здатність моху аридниця сивожилкова (Syntrichia caninervis) витримувати висихання на 98 відсотків, після чого він відновлює роботу клітин, коли знову отримує воду. Крім того, цей мох витримав заморожування при температурі -80 градусів Цельсія протягом п’яти років та у рідкому азоті при -196 градусах протягом місяця.

Типове місце існування моху — китайська пустеля Дзосотин-Елісун. Xiaoshuang Li et al. / The Innovation, 2024

Типове місце існування моху — китайська пустеля Дзосотин-Елісун. Xiaoshuang Li et al. / The Innovation, 2024

У випробуваннях же на стійкість до радіації, опромінення радіацією в дозах 500-1000 Ґрей не лише не сповільнило ріст моху, але навіть стимулювало його порівняно з рослинами, які не були опромінені. Для порівняння, смертельна доза радіації для людини складає до 10 Ґрей. Результати експериментів з аридницею свідчать, що рослина могла б підготувати марсіанський ґрунт для інших живих організмів, виробляючи необхідний кисень та органічні речовини.

Як ще планують заселяти поверхню Марса

🦠 Щоб рослини змогли вижити у марсіанському ґрунті, науковці застосували симбіотичні азотфіксувальні бактерії. Вони допомогли буркуну лікарському накопичити біомасу на аналозі реголіту з Марсу.

🧬 Іншим способом адаптувати рослини до марсіанського ґрунту є генетична модифікація. Вона вже допомогла рису вирости у ґрунті, подібному до марсіанського, а надалі модифіковані рослини планують випробувати у наближених до марсіанських умовах.

🪰 Підживити марсіанський ґрунт допомогли також продукти життєдіяльності личинок мух. З їх допомогою вдалося виростити горох у подібному до марсіанського ґрунті.