Кількість випадків хвороби Паркінсона зросте удвічі вже до 2050 року

Вже до середини століття кількість випадків хвороби Паркінсона зросте у понад два рази порівняно з показниками 2021 року. Як вважають науковці, основними рушіями такого збільшення будуть старіння та зростання чисельності населення. Оскільки хвороба Паркінсона суттєво погіршує якість життя у старшому віці, науковці наголошують на необхідності введення програм для запобігання її поширенню, зокрема популяризації фізичної активності, яка зменшує ризик цього захворювання. Дослідження опублікували в журналі The BMJ.

Середнє відсоткове зростання частоти випадків хвороби Паркінсона за рік у різних країнах світу. Країни з найнижчими значеннями зафарбовані синім, а з найвищим — червоним. Feng et al. / The BMJ, 2025

Середнє відсоткове зростання частоти випадків хвороби Паркінсона за рік у різних країнах світу. Країни з найнижчими значеннями зафарбовані синім, а з найвищим — червоним. Feng et al. / The BMJ, 2025

Як зміниться поширення хвороби Паркінсона порівняно з теперішнім?

Використовуючи дані про поширення хвороби Паркінсона в 195 країнах світу з 1990 по 2021 рік, науковці змоделювали її поширення в майбутньому. Вони враховували такі фактори, як зростання чисельності населення та частоту появи хвороби Паркінсона в людей різних статі та віку. Як з’ясувалося, кількість людей, які житимуть із цим захворюванням у 2050 зросте до 25 мільйонів.

Оскільки кількість випадків хвороби Паркінсона залежатиме від чисельності населення, найбільше їх буде у Східній і Південній Азії, а найменше — в Океанії, Австралії та прилеглих островах. Водночас найбільш відчутним буде приріст кількості випадків хвороби Паркінсона в Африці на південь від Сахари — майже в чотири рази порівняно з 2021 роком, а найменший — у Східній і Центральній Європі: в цьому регіоні очікують зростання кількості випадків на менш як третину через негативний приріст населення та менший внесок від старіння населення.

У 2050 році зростання кількості випадків хвороби Паркінсона очікують у всіх країнах, незалежно від рівня достатку, утім сильнішим він буде в країнах із середнім рівнем розвитку. Хоча вже у 2021 році частота появи хвороби Паркінсона в чоловіків була у 1,46 раза вищою, ніж у жінок, у 2050 цей розрив зросте до 1,64 раза. Хоча не для всіх країн науковці могли отримати якісні дані про поширення хвороби Паркінсона, вони наголошують на необхідності розробки нових методів лікування та профілактики цього захворювання, адже її частота неодмінно зростатиме.

Що впливає на поширення хвороби Паркінсона

☕️ Науковці підтвердили, що регулярне споживання кави зменшує ризик появи хвороби Паркінсона на 40 відсотків.

🌳 А озеленення території пов’язали зі сповільненням перебігу не лише хвороби Паркінсона, але й хвороби Альцгеймера.

🩸 Вчасний початок лікування може полегшити перебіг хвороби — і тепер хворобу Паркінсона навчилися визначати за аналізом крові за 7 років до появи симптомів.