Кароокі люди гірше за блакитнооких прочитали текст у темноті

Блакитноокі люди проявили кращий зір у темноті, зумівши прочитати текст за нижчої освітленості, ніж кароокі. Це може бути свідченням, що світлий колір райдужки закріпився у європейців за можливість краще бачити у сутінках. Про це повідомляє New Scientist, препринт дослідження опублікували на bioRxiv.

Jack B / Unsplash

Jack B / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що вказало на роль кольору райдужки?

Науковці з Ліверпульського університету Джона Мура вирішили перевірити давню гіпотезу, яка пояснювала поширеність блакитного кольору райдужки очей у європейців пристосуванням до низької освітленості. Це згодилося б у євразійській тундрі, яка була домом для популяції людей, у яких вперше виникли блакитні очі.

У новому досліді взяли участь 40 добровольців європейського походження з блакитними чи карими очима. Їх поміщали у темряву, поки вони не звикли до неї, а тоді поступово збільшували освітлення, поки учасники не змогли прочитати текст на дошці за 3 метри попереду них. З'ясувалося, що карооким потрібно було освітлення на рівні у середньому 0,82 люкс, щоб роздивитися текст. Водночас блакитноокі впоралися із завданням і при 0,7 люкс. Тепер автори хочуть перевірити результати та свій попередній висновок щодо походження блакитноокості у дослідженні з більшою кількістю учасників.

  • Наука також не має однозначної відповіді на питання, чому у домашніх собак майже завжди карі очі. Одне з досліджень вказало, що кароокі собаки здаються людям привітнішими, тож їх частіше розводили.