Поширеність карооких собак назвали результатом людського добору

Причиною того, що майже у всіх порід сучасних собак райдужка забарвлена у коричневий колір, вчені вказали селекцію з боку людей. Згідно з дослідженням у журналі Royal Society Open Science, собаки з карими очима здаються людям менш загрозливими, ніж зі світлими, тому в процесі одомашнення люди могли віддавати перевагу улюбленцям саме з цим кольором райдужки. Про статтю повідомляє сайт журналу Science.

Simon Hesthaven / Unsplash

Simon Hesthaven / Unsplash

Чому вчені зазирнули в очі собакам?

Більшість сірих вовків (Canis lupus) мають світлий жовтий колір райдужки, чому вчені висувають практичне пояснення: така особливість може допомагати краще вловлювати погляд та зміну зіниць іншими членами зграї, сприяючи покращеній комунікації вовків. Однак у 90 відсотків собак (Canis familiaris), які походять від сірих вовків, райдужка забарвлена у темний коричневий колір. Достеменно незрозуміло, чому так сталося, але це може бути наслідком одомашнення вовків. Тому вчені Наукового університету Тейкіо вирішили з'ясувати, з якими рисами пов'язані карі очі собак, що їх могли закріпити люди при селекції. Для цього науковці відредагували фотографії собак 33 порід у такий спосіб, щоб вони мали різні кольори райдужки, а тоді попросили 142 японських добровольців оцінити тварин на такі риси як агресивність, дружелюбність, зрілість та інтелект.

Як колір очей впливає на вигляд собак?

Собак, які мали карі очі, люди суттєво частіше оцінювали як дружелюбних, соціальних і неагресивних, ніж собак зі світлими очима. Водночас такі собаки частіше сприймалися як не надто інтелектуальні чи зрілі, більше схожі на цуценят.

Результати опитування автори вважають підкріпленням версії, що карі очі закріпилися майже у всіх сучасних собак тому, що асоціюються з безпечною, дружньою твариною. Імовірно, річ у тому, що при карій райдужці зіниця здається набагато більшою. А велика зіниця у людей властива дітям, а також її пов'язують із дружелюбністю. Однак це лише попередні результати, які потребують перевірки на більшій кількості порід, яких зараз нараховується понад три сотні.

  • Нещодавно вчені знайшли імовірне пояснення й іншій собачій рисі — схильності нахиляти голову з одного боку на інший при спілкуванні з людиною Виявляється, так у них проявляється зосередженість при намаганні зрозуміти наміри людини.