Йорданія першою у світі повністю позбулася прокази

Йорданія першою у світі повністю позбулася прокази — інфекційної хвороби, яка уражає шкіру, периферійну нервову систему, кисті та стопи. Це підтвердила Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). Таке досягнення показує, що завдяки ґрунтовним заходам профілактики можна досягти повного знищення небезпечної хвороби, на яку щороку страждають близько 200 тисяч людей у всьому світі. Про це повідомили на сайті ВООЗ.

Збудник прокази Mycobacterium leprae (червоні палички) у зразку шкіри під мікроскопом. Wikimedia Commons

Збудник прокази Mycobacterium leprae (червоні палички) у зразку шкіри під мікроскопом. Wikimedia Commons

Що означає повне знищення прокази в Йорданії?

Проказа є давньою та досі поширеною у 120 країнах світу хворобою, яку викликає бактерія Mycobacterium leprae. Йорданія протягом понад двох десятиліть не повідомляла про жодні випадки прокази, які виникали б унаслідок зараження всередині країни, а не були завезеними. Те, що країні вдалося позбутися прокази, підтвердили незалежні експерти ВООЗ. Попри цей успіх, ВООЗ та Міністерство охорони здоров'я Йорданії наголошують, що потрібно бути готовими на випадок виявлення нових хворих на проказу та надавати медичну допомогу не лише тим, хто заразився всередині країни, але й тим, хто привіз захворювання з-за кордону.

Більше досліджень прокази

🦠 Науковці відстежили спільну еволюцію людей і їхніх патогенів, зокрема прокази та спорідненого до неї туберкульозу, протягом майже 10 тисяч років.

🐿 А в Середньовіччі додатковим джерелом зараження проказою могли стати білки, яких люди тримали як домашніх тварин. У кістках білок того часу знайшли сліди збудника прокази.

🐒 Зараження проказою виявляли навіть у диких шимпанзе. Це змушує науковців сумніватися в гіпотезі про те, що ця хвороба в основному передається серед людей.