Інвазивні мурахи змусили левів перейти на важчу здобич

Інвазивні мурахи змусили левів зі східноафриканської савани перейти на нову, важчу й небезпечнішу для вполювання, здобич. Чужоземні комахи порушили екологічну рівновагу у регіоні, витіснивши місцевих мурах, які підтримували ріст акацій, та оголивши ландшафт, ускладнивши ховання левів при полюванні. Про це повідомляє сайт журналу Science, у якому вийшло відповідне дослідження.

Левиця у савані. ANUP SHAH / NPL / MINDEN PICTURES

Левиця у савані. ANUP SHAH / NPL / MINDEN PICTURES


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як мурахи зруйнували екологічну рівновагу?

На сході Африки акація серполопатева (Vachellia drepanolobium) складає до 99 відсотків деревної рослинності. Цьому значною мірою вона завдячує мурахам Crematogaster, які живуть у її порожнистих виростах на гілках. Вони живляться нектаром дерева, а натомість захищають акацію від травоїдних тварин, як-то африканських слонів (Loxodonta africana), зграями залізаючи їм у ніздрі. Однак приблизно на початку 2000-хроків місцевих мурах стали витісняти мурахи Pheidole megacephala, вперше описані на Маврикії. Чужинці атакують мурах Crematogaster, пожирають їхню молодь і залишають акації незахищеними від слонів, які знищують дерева та роблять простір більш відкритим. І нове дослідження вчених Університету Вайомінгу з колегами на основі трирічного спостереження показало, що через це постраждали леви (Panthera leo). Зазвичай вони полюють на зебр (Equus quagga), підкрадаючись до них, однак без достатньої кількості кущів і дерев це стало важко робити. Частка зебр з того часу у раціоні левів впала з 67 відсотків у 2003 році до 42 відсотків у 2020. Натомість частка буйволів Syncerus caffer зросла за той час із 0 до 42 відсотків. Між тим, полювання на них вимагає більше енергії і частіше закінчується смертю левів. Екологи продовжать спостереження, щоб визначити, що буде з левами та їхньою здобиччю надалі.

  • Інвазивні види також завдають величезні економічні збитки. За останнім підрахунками, чужорідні види приносять по 400 мільярдів доларів додаткових витрат щороку.