Інвазивні види завдали понад 400 мільярдів доларів річних збитків

Збитки через інвазивні, тобто чужорідні й шкідливі для певної місцевості, види принесли щонайменше 400 мільярдів доларів щорічних збитків, збільшуючись вчетверо кожне десятиліття з 1970 року, порахувала міжнародна група науковців для Конвенції ООН з біорізноманіття. Уряди країн витрачають величезні кошти через те, що види-чужинці нищать урожай та вразливі екосистеми й поширюють хвороби, пише AFP.

Китайський мохнорукий краб, один із найбільш інвазивних видів у світі. Christian Fischer / Wikimedia Commons

Китайський мохнорукий краб, один із найбільш інвазивних видів у світі. Christian Fischer / Wikimedia Commons

Чому інвазивні види — така велика проблема?

Як показує новий Звіт з оцінювання інвазивних видів та їх контролю, підготований науковцями 49 країн, по всьому світу людська діяльність посприяла переселенню щонайменше 37 тисяч видів рослин, тварин та інших організмів у нові для них регіони. Не всі з них шкодять місцевим екосистемам, але 3 500 таки стали інвазивними, шкідливими для чужого їм біорізноманіття або людського здоров'я. Такі організми витісняють собою місцеві види, знищують їх безпосередньо чи сприяють поширенню хвороб, як-от комарі, що приносять вірус Зіка та інші інфекції при розселенні. Вони так чи інакше дотичні вимирання 60 відсотків сучасних видів.

Найбільш інвазивні види тварин у світі. AFP

Найбільш інвазивні види тварин у світі. AFP

Також, за даними авторів, 66 відсотків інвазивних видів поселилися на землях корінних народів. При цьому лише 17 відсотків країн мають регуляторні важелі, що борються зі шкідливими чужорідними видами. Чи не найбільші показники інвазивних видів мають Європа та Північна Америка. Причину цьому вчені вбачають у великих обсягах торгівлі, разом із товарами якої випадково переселяються в нові місця види. Але значну роль відіграла і стрімка зміна клімату, яка дозволяє видам прижитися на локаціях, де раніше клімат їм був несприятливий.

Найбільш інвазивні види рослин у світі. AFP

Найбільш інвазивні види рослин у світі. AFP