Хірурги вперше успішно пересадили людині сечовий міхур
Американські хірурги вперше провели успішну пересадку сечового міхура чоловіку, який втратив більшу його частину через рак. Пересаджений чоловіку сечовий міхур зміг повністю виконувати свої функції вже на другий день після виписки пацієнта з лікарні. Досі таким пацієнтам вводили штучний сечовий міхур або вирізали частину кишківника та перетворювали його на заміну сечового міхура, а сечу виводили через катетер на животі. Тепер пацієнти матимуть можливість отримати донорський орган та уникнути ускладнень, пов'язаних з іншими методами лікування. Про це розповіло видання The New York Times.

41-річний Оскар Ларраінзар, якому провели пересадку сечового міхура. Kyle Grillot / The New York Times
Як проводили пересадку сечового міхура?
Першу пересадку сечового міхура проводили в межах клінічного випробування цього підходу. Пацієнтом став 41-річний Оскар Ларраінзар, який втратив обидві нирки через термінальну стадію їх хвороби та сечовий міхур через рак. Чоловік проходив штучне очищення крові, себто гемодіаліз, протягом майже чотирьох років, але останнім часом у нього почала накопичуватися рідина в тілі, що може спричиняти ускладнення дихання й інших життєво необхідних процесів в організмі. Тому чоловіку почали шукати донора одночасно нирок і сечового міхура. Таким донором став пацієнт з діагностованою смертю мозку, у якого хірурги видалили одну нирку та сечовий міхур.
Однією зі складнощів пересадки сечового міхура є його складна система судин, тому перед пересадкою медики поєднали ліву й праву артерію та ліву й праву вени. Операція тривала вісім годин, а після неї рівні креатиніну, за яким визначають роботу нирок, у крові чоловіка почали знижуватися. Крім того, він позбувся дев’яти кілограмів надлишкової ваги, спричиненої накопиченням рідини в організмі. Хоча медики й не сподівалися використати кишківник чоловіка як заміну сечового міхура, адже він був у рубцях після перенесених операцій, але відмова від такого підходу на користь донорського органа ще й уберегла чоловіка від інфекцій сечостатевого тракту.
Пацієнта виписали з лікарні на четвертий день після операції, а ще за два дні під час обстеження медики видалили в нього катетер для виведення рідини й чоловік сам зміг сходити до туалету. До цього лікарі не сподівалися, що він зможе робити це сам, адже нерви сечового міхура під час операції не з’єднували з нервовою системою пацієнта. Ще чотири пацієнти чекають на проведення пересадки сечового міхура, після чого медики відзвітують про результати клінічного випробування, однак перша така операція вже виявилася успішною.
Які незвичні пересадки органів проводили медики
🫀 Тайванські хірурги вперше провели пересадку серця, ні на мить не зупиняючи його биття. Завдяки цьому уникнули пошкодження органа, яке наступає через припинення насичення його киснем.
🫁 Американські медики провели першу у світі повністю роботизовану пересадку обох легенів. Такий підхід дозволить віддалено керувати операціями.
🤯 Іншому пацієнту провели пересадку його власних стовбурових клітин з сім’яників, зразки яких взяли ще в дитинстві до того, як чоловік пережив лікування раку.