Хірурги вперше пересадили пацієнтові ціле очне яблуко

Американські хірурги вперше у медичній історії пересадили пацієнтові ціле очне яблуко разом із частиною тканин обличчя. Операція у першу чергу мала косметичну мету, однак успішне приживлення органу дає надію, що чоловік навіть зможе бачити донорським оком. Про досягнення повідомляється на сайті медичного центру Langone Health при Нью-Йоркському університеті.

Медики Langone Health під час операції. Joe Carrotta / NYU Langone Staff

Медики Langone Health під час операції. Joe Carrotta / NYU Langone Staff

Кому провели історичну операцію?

Першу свого роду операцію провели 46-річному американському ветерану Арону Джеймсу (Aaron James), який працював монтером високовольтних ліній електропередачі. В один із днів на роботі 2021 року він випадково торкнувся обличчям проводу під високою напругою, внаслідок чого його тіло уразили 7 200 вольтів. Чоловік вижив, але втратив ліву, домінантну руку нижче ліктя, ніс, губи, передні зуби, підборіддя до кістки та ліву щоку.

Усього черед два місяці після нещасного випадку Джеймса зв'язали з командою лікарів Нью-Йоркського університету, які вирішили допомогти пацієнтові, що був вкрай мотивований на відновлення й повернення собі незалежності. Спершу мова йшла про трансплантацію частини обличчя, але після того, як через сильний біль довелося видалити ліве око, лікарі подумали і про пересадку очного яблука. Дотепер таких операцій не проводили, але оскільки пацієнт у будь-якому разі мав пройти трансплантацію та вживати препарати для пригнічення імунітету, то ризики від спроби оцінили як невисокі. Водночас за умови успіху вдалося б досягти суттєво кращого косметичного ефекту.

Як лікарям це вдалося?

Операція, яку провели у травні цього року, тривала 21 годину та залучала більш ніж 140 медиків у двох операційних: одна команда вилучала око Арона та готувала його до трансплантації, інша — видаляла око та тканини від донора. Протягом року цю процедуру неодноразово репетували, щоб синхронізуватися в часі і не допустити простоювання донорських тканин, яке знижує їхню виживаність. Зрештою лікарі успішно трансплантували пацієнтові частково обличчя з носом, лівими повіками та бровою, частиною черепа, щокою, тканинами під правим оком, зокрема м'язами, судинами та нервами. У цьому їм допомогла сучасна технологія 3D-комп'ютерного хірургічного планування, що враховувала індивідуальні особливості тканин пацієнта для якнайкращого результату.

Арон до нещасного випадку (зліва), після травми (посередині) та після операції (справа). REUTERS

Арон до нещасного випадку (зліва), після травми (посередині) та після операції (справа). REUTERS

Окремо чоловік отримав очне яблуко разом із кістками очної ямки та всіма навколишніми тканинами, включно із зоровим нервом. Зоровий нерв є ключовою сполучною ланкою між оком і мозком, що забезпечує зір. Щоб посприяти його відновленню, лікарі ввели у нього стовбурові клітини, добуті з кісткового мозку того ж донора. Вони мають можливість замінити пошкоджені чи нефункціональні клітини.

Очікування лікарів від трансплантації очного яблука були навіть перевершені. Вони сподівалися, що орган проживе щонайменше 90 днів, але пройшло вже п'ять місяців. Ба більше, лікарі відмітили, що рогівка у чудовому стані і сітківка добре постачається кров'ю. Це дає надію на те, що з часом пацієнт зможе бачити донорським оком.