Горилі вперше провели клітинну терапію артриту

У Будапештському зоопарку провели перше у світі лікування артриту у горили трансплантацією стовбурових клітин. Раніше таке лікування вже успішно проводили собакам та коням, йдеться на сайті Шеффілдського університету.

Трансплантація Лізель стовбурових клітин. University of Sheffield

Трансплантація Лізель стовбурових клітин. University of Sheffield

Навіщо горилі таке лікування?

Доглядальники тварин у зоопарку помітили, що вже постаріла самка горили (Gorilla) Лізель останнім часом важко ступає на ліву ногу. Ретельне обстеження ветеринарами виявило у неї ураження колінного та кульшового суглоба, притаманні артриту. Загальноприйнятого дієвого лікування, яке могло б відвернути патологічні зміни, немає, однак потенціал вбачають у терапії стовбуровими клітинами. Вони покликані замінити пошкоджені клітини хряща. Таке лікування вже успішно випробували на собаках та конях раніше, тож вирішили допомогти у такий спосіб і Лізель. Для цього зоопарк за підтримки вчених Шеффілдського університету налагодили співпрацю з компанією Stem CellX.

Лізель отримала мезенхімальні стовбурові клітини від молодої самки горили Ньяунди під час того, як та проходила невелику планову операцію. Перш ніж трансплантувати їх пацієнтці, фахівці Stem CellX очистили їх та розмножили у лабораторії. Втручання пройшло успішно, але надалі ветеринари спостерігатимуть за станом Лізель, щоб з'ясувати, чи допомогла клітинна терапія покращити її самопочуття.

  • Ліки, якими у людей намагаються контролювати артрит, виявилися здатними запобігати діабету у піддослідних тварин з ожирінням.