Година синього світла перед вкладанням спати не порушила сон

Швейцарські й британські вчені не виявили негативного впливу на сон годинної дії синього світла перед вкладанням у ліжко. Хоча після синього світла мелатоніну вироблялося помітно менше, схоже, цього недостатньо для порушення сну, принаймні у здорових молодих людей. Відповідне дослідження опубліковане в журналі Sleep.

Unsplash

Unsplash


👋 Підпишіться на нас у Instagram, Facebook, Twitter, Telegram або Viber!


Як синє світло впливає на сон?

Сітківка людей містить клітини, які реагують на світло, але беруть участь не лише у забезпеченні зору, а й відіграють роль у регуляції добових ритмів. Зокрема, частина нейронів реагує сильніше на світло з довжинами хвиль 460-480 нанометрів, що відповідає синьому спектру. Внаслідок цього зменшується вироблення гормону мелатоніну, який сприяє засинанню. Це одна з причин, чому лікарі рекомендують не користуватися смартфонами й не засиджуватися за комп'ютером перед сном — сучасні екрани випромінюють значну кількість світла синього спектра, потенційно порушуючи сон. Утім, дослідження вчених Базельського університету та Кембридзького університету свідчить, що невелика кількість синього світла перед сном не зробить шкоди сну.

Які досліди проводили науковці зі світлом і сном?

У дослідженні 29 учасників із середнім віком 23 роки піддавалися двом різним впливам світла перед сном у лабораторії. В одну ніч протягом години перед сном їх освітлювали екранами, що випромінювали значну кількість синього світла, в іншу — світлом з низькою кількістю синього. Відтак вчені за допомогою полісомнографії, яка серед іншого дає змогу вимірювати мозкову активність, визначали якість восьмигодинного сну за різних умов. Окрім цього, вчені визначали концентрацію мелатоніну у зразках слини й опитували учасників щодо відчуття сонливості.

У випадку впливу інтенсивнішого синього світла перед сном в учасників вироблялося на 14 відсотків менше мелатоніну. Однак це виявилося несуттєвим: за обох умов освітлення перед сном вчені не виявили змін у якості сну чи сонливості. Тож автори вважають, що зв'язок мелатоніну й сну все ще недостатньо вивчений.

В іншому дослідженні, яке ми раніше описували, вчені теж не виявили явного впливу синього світла на якість сну. Тоді вони з'ясовували доцільність нічного режиму на смартфонах.