Модифікована бактерія допомогла мишам менше п'яніти від алкоголю

Китайські науковці створили генетично модифікований штам молочнокислої бактерії, який допомагає збільшити стійкість організму до алкоголю, зменшити сп'яніння після його вживання і негативні наслідки від нього. Дія бактерії обумовлена тим, що виробляє фермент для швидкого розщеплення алкоголю. Успішні випробування на мишах опубліковані в журналі Microbiology Spectrum.

GIPHY

GIPHY

Навіщо нам такі бактерії?

Алкоголь — дуже поширений напій майже у всіх культурах людей. І попри те, що його шкода на організм у будь-яких дозах відома, навряд чи це змусить людей у близькій перспективі відмовитися від спиртних напоїв. Тож актуальним є розроблення ефективних способів принаймні зменшити негативний вплив алкоголю на здоров'я. Таким розглядають, наприклад, ін'єкцію гормону, який захищає печінку та допомагає швидше протверезіти.

Однак вчені Китайської академії наук з колегами вирішили піти іншим шляхом і втрутитися у сам метаболізм алкоголю, прискоривши його, щоб скоротити час його впливу на організм. Зробити це вирішили за допомогою генетичної модифікації харчового штаму молочнокислої бактерії Lactococcus lactis, змусивши її виробляти фермент алкогольдегідрогеназу. Ця сполука розщеплює етанол і в нормі властива клітинам печінки. Але за задумом науковців, пробіотик із модифікованих L. lactis може посприяти метаболізму спиртного ще до того, як він потрапить до печінки та завдасть їй шкоди. Вони перевірили його спочатку у дослідах на мишах.

І як показав себе задум на практиці?

Спершу вчені з'ясували, як поводяться п'яні миші за звичайних умов. З'ясувалося, якщо напоїти їх традиційним китайським напоєм байцзюу дозі 6 міліграмів на грам ваги тіла, то через годину вони вже не можуть швидко стати на ноги, якщо їх перевернути вверх животом. Тож із такою дозою експериментували й надалі із мишами, яким за годину до споювання давали випити розчин модифікованого пробіотика.

З'ясувалося, після пробіотика миші п'яніють повільніше. Через годину після вживання алкоголю вони все ще активно переверталися зі спини на ноги. І якщо у звичайних мишей відновлення рухових функцій зайняло близько 6,4 години, то у тварин після пробіотика — 5,5 години. При цьому чверть із останніх взагалі не втрачали здатність орієнтуватися у просторі і не зменшували активність. Також у них рівень алкоголю у крові почав спадати через годину після його вживання, тоді як у контрольних продовжував зростати ще протягом наступних пів години. Через це у них відмітили помітно менше пошкодження кишківника та печінки. Тож автори припускають, що пробіотики можуть стати зручним і доступним способом знизити негативний вплив алкоголю на організм людини.

Раніше канадські дослідники розробили пристрій для гіпервентиляції легень, який допоміг чоловікам протверезіти більш ніж втричі швидше.