Пристрій для гіпервентиляції допоміг чоловікам протверезіти

Канадські дослідники показали, що гіпервентиляція може допомогти людям з алкогольним отруєнням вивести алкоголь з крові. Пристрій для інтенсивного дихання допомагає уникнути запаморочення та підвищити рівень виведення етанолу з організму втричі, пишуть науковці у журналі Scientific Reports.

Як позбутися алкоголю в крові?

Алкоголь, що міститься в п’янких напоях для дорослих, негативно впливає на всі системи органів людини. Найочевиднішим він є на мозок, внаслідок чого люди в стані сп’яніння поводяться так специфічно, але вплив можна відстежити навіть на відростання нігтів. Кілька років тому науковці з’ясували, що ефект має навіть найменша кількість етанолу, тобто безпечної дози алкоголю взагалі не існує, і кращим варіантом буде повна відмова від споживання алкогольних продуктів. Що вже говорити про випивання великої кількості алкоголю, що часто супроводжує застілля. При досягненні певного порогового значення концентрації шкідливої речовини у крові вона може настільки пошкоджувати органи, що призведе до смерті. Печінка в нашому організмі виконує роль виведення токсичних речовин, і в нормі вона видаляє до 90 відсотків алкоголю з крові, але ця здатність відносно постійна і не залежить від рівня алкоголю в крові. Тому у випадках, коли алкоголь поступає швидко й у великих кількостях, організм вже не може ефективно уникати інтоксикації. Але канадські вчені припустили, що допомогти протверезіти може залучення до детоксикації легень.

Що в основі такої пропозиції?

Вже близько століття відомо, що етанол та інші леткі сполуки присутні у видихуваному повітрі після їхнього споживання. Тому, на думку вчених, гіпервентиляція, або посилення дихання, може сприяти швидшому виведенню токсичних речовин з організму. Однак не можна просто взяти та почати прискорено дихати, оскільки людина вже за кілька хвилин, скоріше за все, відчує сильне запаморочення та втратить свідомість. Це виникає через те, що інтенсивне дихання виводить із крові вуглекислий газ швидше, ніж він надходить до організму. Цей стан називається гіпокапнією. Щоб не допустити настання гіпокапнії, вчені використали пристрій ClearMate, який через маску доставляє до дихальної системи суміш кисню та вуглекислого газу, забезпечуючи при цьому безпечну гіпервентиляцію без негативних побічних ефектів. Минулого року такий апарат був схвалений американським Управлінням продовольства і медикаментів для лікування отруєння вуглекислим газом.

Наскільки пристрій ефективний?

Своє припущення науковці перевірили на невеликій групі з п’яти чоловіків, які спожили алкогольні напої, щоб підвищити концентрацію етанолу в крові приблизно до 0,1 відсотка.. Кожному учаснику спочатку виміряли показник очищення крові від алкоголю у звичайних умовах, а потім - під час використання ClearMate тривалістю до трьох годин. Досліди показали, що пристрій збільшує показник виведення алкоголю більш ніж втричі.

Водночас дослідники погоджуються, що методика потребує ще додаткових досліджень, але сподіваються, що вона допоможе в лікуванні пацієнтів із важким алкогольним отруєнням.