Глобальне потепління покращить смак вин Бордо

Глобальне потепління сприятиме покращенню французьких вин, що виробляються у регіоні Бордо. Як з'ясували британські й французькі науковці, найкращі вина у регіоні виробляються з винограду, зібраного у роки з більшою кількістю зимових опадів, вищими температурами та більш ранніми й короткими сезонами — саме ці явища очікується, що будуть частішими з подальшою зміною клімату. Дослідження опубліковане у журналі iScience.

Kym Ellis / Unsplash

Kym Ellis / Unsplash

Як зміна клімату може впливати на смак вина?

Якість вина, зокрема його смак, сильно залежать від мінливості кліматичних умов. Через це навіть вина, які зробили за однаковою технологією, з однакового сорту винограду, вирощеному на однаковій території, можуть у різні роки відрізнятися смаком. Утім, достеменно невідомо, які саме погодні умови найкраще сприяють якісному врожаю. Але це має значення у зв'язку зі стрімкою зміною клімату, яка загрожує багатьом культурним рослинам і напоям із них, зокрема погіршуючи смак пива. Щоб розібратися у цьому питанні, науковці Оксфордського університету та Університету Бордо зіставили кліматичні дані виноробного регіону Бордо за 1950-2020 роки з оцінками якості його вина за кожний із цих років. Регіон обрали не випадково — саме в Бордо виноградники цілком залежать від опадів у плані зрошення, а вина регулярно проходять оцінку критиками.

Що зробить зміна клімату з вином?

Загалом дослідження вказало, що за останні 70 років якість вин Бордо лише покращувалася. І важлива роль у цьому належить зміні кліматичних умов, причому не лише у період росту виноградної лози, а й у неактивний зимовий сезон. Найкращі вина виготовлялися з винограду після зими із великою кількістю опадів, літа з високими показниками температури й малою кількістю опадів, а також посушливої осені. Позитивний вплив також мали швидше настання сезонів, як-от похолодання, із коротшою їх тривалістю. Оскільки ці явища, скоріше за все, посиляться ще більше у наступні роки з потеплінням клімату, то вино в Бордо може ставати ще кращим.

Водночас вчені наголошують, що позитивний вплив потепління триватиме лише до того часу, поки воно не почне суттєво обмежувати рослини у доступі до води. Можливо, штучне зрошення допоможе розв'язати проблему. Також, науковці припускають, що те саме відбуватиметься з вином не лише в Бордо, а і в інших регіонах, але це слід перевірити у наступних дослідженнях.

  • Зміна клімату загрожує одному з найпопулярніших напоїв — каві. Рослина, з якої її виготовляють не встигає пристосуватися до стрімкого потепління, але науковці знайшли їй заміну: дика кава, що за якістю прирівнюється до найкращих сортів арабіки, виявилася стійкою до високих температур і посухи.