Генномодифікована кишкова паличка виробила електрику у стічних водах

Бактерія кишкова паличка завдяки модифікації геному змогла виробляти електрику. Генна модифікація покращила здатність бактерії до генерації електронів під час метаболізму, які можна збирати на електроди для генерації струму. Окрім виробництва електрики, така кишкова паличка заразом і очищуватиме стічні води, розповідає Федеральна політехнічна школа Лозанни. Стаття науковців опублікована у журналі Joule.

Мікробний паливний елемент, який створили з генномодифікованими кишковими паличками. Jamani Caillet / EPFL

Мікробний паливний елемент, який створили з генномодифікованими кишковими паличками. Jamani Caillet / EPFL

Як модифікували кишкову паличку?

Серед різноманітних мікроорганізмів виділяють екзоелектрогени — бактерії, які можуть виробляти електрику під час метаболізму органічних речовин, як-от глюкози чи сахарози. Кишкова паличка (Escherichia coli) майже не генерує електрики і тому до екзоелектрогенів не належить, але на відміну від більшості з них, не вибаглива до умов навколо. Тому кишкові палички були б набагато зручнішими у створенні мікробних паливних елементів — пристроїв, з допомогою яких від бактерій можна отримувати електроенергію. Аби E.Coli також могла виробляти електрику, швейцарські науковці модифікували її геном спеціальними білками цитохромами від бактерій-екзоелектрогенів Shewanella oneidensis. Таким чином вчені добилися втричі більшої генерації струму, порівняно з тим, що його створювали немодифіковані E.Coli. Бактерію випробували у стічних водах з місцевої пивоварні, де вона успішно росла та виробляла електрику, на відміну від S. oneidensis, яким у цій воді не вистачало поживних речовин.

  • Генномодифіковані кишкові палички можуть бути також корисні і на Марсі. Там ці бактерії зможуть переробляти вуглекислий газ для створення ракетного палива