Гарячий нептун наполовину вкрився піщаними хмарами

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» відшукав розпечену газову планету, гарячий аналог Нептуна, яка вкрита піщаними хмарами — але лише на половину. Імовірно, хмари лише на західному боці планети тримають вітри планети. Але для астрономів це унікальний шанс дослідити, як віють вітри та формуються хмари на подібних тілах. Результати дослідження були опубліковані в Nature Astronomy.

Художнє зображення планети. Benoit Gougeon / Université de Montréal

Художнє зображення планети. Benoit Gougeon / Université de Montréal

Що ще телескоп дізнався про планету?

Спостереження «Джеймса Вебба» за планетою, яка має ім'я LTT9779b, тривали 22 години. За цей час він зміг застати повний рух планети по орбіті, оцінюючи зміни у її атмосфері під час різного положення відносно зорі. Аналізуючи спектральні дані, зібрані на цих етапах, астрономи створили детальні карти коливань температури планети, складу її атмосфери та структури хмар. Так виявилося, що на стороні, яка постійно звернена до зірки, температура LTT9779b досягає двох тисяч градусів Цельсія, тоді як на «нічному» боці вона у більш як півтора раза менша. Хмари, які концентруються лише на одній півкулі свідчать про потужні східні вітри, які переносять тепло навколо планети. Таке часткове хмарне покриття відрізняє LTT9779b від інших планет її типу, які часто не мають складної атмосферної циркуляції через надмірний нагрів. Тому астрономи розглядають відкриття як можливість краще зрозуміти, що відбувається з атмосферами гарячих нептунів, і які елементи можуть у них зустрічатися.

Хмари бувають і на нашому Нептуні з Сонячної системи, і виявилося, що їхнє існування також залежить від світила. Що спокійніше Сонце, то менше хмар з'являється на планеті через нестачу ультрафіолетового випромінювання.