Галактику застали на шляху до поглинання іншої галактики

Астрономи побачили як відома поглинанням інших галактик еліптична галактика NGC 3640 прямує до поглинання свого меншого сусіда NGC 3641. Її наміри вдалося визначити за допомогою нових зображень з телескопа VLT Європейського космічного агентства. Дослідження опубліковано в журналі Astronomy and Astrophysics.

Галактика NGC 3640. ESO / INAF / M. Mirabile et al. / R. Ragusa et al.

Галактика NGC 3640. ESO / INAF / M. Mirabile et al. / R. Ragusa et al.

Що це за галактика-хижак?

Галактика NGC 3640 розташована на відстані 88 мільйонів світлових років від Землі. Вона вирізняється від галактик свого типу формою — схожою на овал чи яйце. Власне це і вказало астрономам на те, що за останні мільярди років NGC 3640 «з'їла» велику кількість менших галактик. А на нових знімках галактики від VLT стало видно, що таке минуле лишило у ній сліди зоряних потоків із поглинених галактик. Ці ж світлини виявили, що менший компаньйон галактики NGC 3641 зараз перебуває на траєкторії, яка може призвести до їх злиття.

Коли дві галактики зблизяться, їхнє гравітаційне тяжіння зросте, що спричинить зіткнення та злиття в більшу систему, при цьому їхні початкові структури руйнуються. Результати цього дослідження підтверджують, що великі еліптичні галактики активно еволюціонують шляхом поглинання менших об'єктів, в такі процеси впливають не лише на форму галактики, а й на її склад, збагачуючи її зоряним матеріалом із раніше поглинутих систем. І хоча NGC 3641 поки ще не демонструє ознак деформації, злиття цих галактик є лише питанням часу.

  • Часом злиття галактик призводить до того, що у їхніх центрах з'являються подвійні чорні діри. Таку картину побачили телескопи «Чандра» і WISE одразу у двох галактиках.