Галактики заховали свої квазари за пилом

Маленькі, але багаті на спалахи зореутворення галактики, виявилися здатними ховати за міжзоряним пилом квазари — центральні надмасивні чорні діри, які активно поглинають матеріал навколо, провокуючи яскраве випромінювання. За підрахунками астрономів, світло щонайменше 10 відсотків квазарів може закривати міжзоряний матеріал їхніх галактик. Відкриття вчених допоможе краще зрозуміти, як еволюціонують галактики і активні чорні діри у них, пише Даремський університет. Стаття доступна на arXiv.

Художнє зображення запиленого квазара. ESA / V. Beckmann (NASA-GSFC)

Художнє зображення запиленого квазара. ESA / V. Beckmann (NASA-GSFC)

Де зазвичай ховаються квазари?

Одними з найяскравіших об'єктів у Всесвіті є квазари — ядра галактик, де надмасивні чорні діри поглинають речовину настільки активно, що розігнаний під час цього газ починає випромінювати світло. Досліджуючи їх, астрономи мають можливість вивчати еволюцію галактик і чорних дір. Утім, випромінювання не всіх квазарів можна побачити, зокрема тому, що його закриває газ і пил галактик, де вони знаходяться. Вважається, що на пізніших етапах еволюції квазарів, їхнє світло закриває «бублик» (тор) з газу і пилу, який поглинає чорна діра. Ще один спосіб, у який квазари можуть ховати своє випромінювання, виявили астрономи Даремського університету.

Що виявили дослідники?

За допомогою спостережень обсерваторії ALMA астрономи проаналізували архівні дані про майже 600 відомих запилених квазарів. Так з'ясувалося, що найбільше їх знаходиться у галактиках, де виникає до 630 схожих на Сонце зір на рік. Зазвичай галактики з таким високим рівнем зореутворення є молодими, адже ще мають значні запаси газу і пилу, який потрібен для народження світил. Саме цей газ і пил, вважають науковці, має закривати світло квазарів.

Тож відкриття астрономів свідчить, що більшість запилених квазарів є молодими системами, адже знаходяться у молодих галактиках. Вчені сподіваються продовжити спостереження за ними, щоб краще зрозуміти взаємодію між молодими галактиками і надмасивними чорними дірами. Виявити квазари за пилом можна буде в інфрачервоному та рентгенівському діапазонах.

  • Залежно від того, у якому напрямку вириваються потоки випромінювання квазарів, їх розрізняють кілька видів. Однак лише нещодавно астрономи виявили, що квазар може перетворитися на блазар — направити своє випромінювання у бік Землі.