Галактика народила мільярд Сонць всього за 800 мільйонів років існування Всесвіту

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» вперше знайшов у ранньому Всесвіті галактику, у якій міститься стільки зірок, що їхня маса перевищує мільярд мас Сонця. Вона існувала вже через 800 мільйонів років після появи Всесвіту. Це суперечить космологічним теоріям, які вказують, що подібні галактики мають формуватися щонайменше кілька мільярдів років після Великого вибуху. Про це повідомляє Space.com. Стаття вчених про відкриття доступна у Nature.

Зображення галактики, отримане інструментом телескопа NIRCam. Karl Glazebrook et al. / Nature, 2024

Зображення галактики, отримане інструментом телескопа NIRCam. Karl Glazebrook et al. / Nature, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Коли мали почати формуватися багаті на зорі галактики?

Дотепер астрономи не дійшли згоди щодо того, коли почали формуватися найперші галактики. Вчені погоджуються, що середовище раннього Всесвіту було бідним на елементи, необхідні для активного зореутворення. Тому формування зоряних скупчень та збирання їх у галактики мало зайняти певний час — щонайменше 500 мільйонів років після Великого вибуху. І ще принаймні у 2-4 рази більше часу мало б зайняти формування галактик, маса зірок у яких перевищує 100 мільярдів мас Сонця (маса зір у нашій Галактиці складає 1,5 трильйона мас Сонця). Поставити під сумнів ці уявлення вдалося астрономам Технологічного університету Суїберна завдяки спостереженням «Джеймса Вебба».

Що сказали спостереження про незвичайно масивну галактику?

Галактика, світло якої спостерігав «Джеймс Вебб», отримала ім'я ZF-UDS-7329. Аналізуючи спектр її світла за допомогою інструмента NIRSpec телескопа, астрономи підрахували, що у галактиці вже утворилося зірок загальною масою як 124 мільярди Сонць. З такою ж масою астрономи спостерігають галактики, які проіснували вже принаймні 1,5 мільярда років після Великого вибуху. Причому пік зореутворення, тобто час, коли ці зірки найактивніше утворювалися, у ZF-UDS-7329 вже встиг минути, хоч вона і дуже молода.

Що саме допомогло галактиці так швидко рости й чи є вона винятком із законів космології — астрономи поки не знають. Вони сподіваються, що «Джеймс Вебб» зможе знайти більше схожих на ZF-UDS-7329 прикладів, щоб хоч так знайти відповіді на свої питання.

  • Раніше «Джеймс Вебб» відшукав пращура нашої Галактики із раннього Всесвіту, який теоріям відповідає. Це купка зоряних скупчень, що зібралася вже через 600 мільйонів років після Великого вибуху, й за кілька мільярдів років зможе стати схожою на Чумацький Шлях.