«Габбл» сфотографував проліт астероїда на тлі галактик

Команда телескопа «Габбл» поділилася новим його знімком. На тлі фонових галактик на ньому зображена карликова галактика UGC 7983. Також на світлині свій слід залишив невеликий астероїд, який, за словами NASA, став «вдалим побічним ефектом» на фото завдяки особливостям спостережень телескопа. Нову світлину агентство опублікувало на своєму сайті.

Ціль телескопа — галактика UGC 7983 — знаходиться у центрі світлини. Проліт астероїда ж можна роздивитися у лівому верхньому куті. ESA / Hubble & NASA, R. Tully

Ціль телескопа — галактика UGC 7983 — знаходиться у центрі світлини. Проліт астероїда ж можна роздивитися у лівому верхньому куті. ESA / Hubble & NASA, R. Tully

На що націлився «Габбл»?

До карликових галактик астрономи відносять невеликі галактики, що вміщують не більше кількох мільярдів зірок. Для порівняння, наш Чумацький Шлях налічує сотні мільярдів світил. Карликові галактики є найбільш поширеним типом галактик у Всесвіті та відрізняються низькою світністю та малою масою через що їх складно виявляти.

Однак саме за карликовими галактиками астрономи можуть досліджувати галактичні еволюційні процеси, вивчати темну матерію та уточнювати моделі появи перших галактик у Всесвіті, на які, як вважається, подібні карликові через бідність на газ та зорі. Одна з таких галактик і стала ціллю космічного телескопа «Габбл».

Що на фото?

Нова світлина «Габбла» присвячена карликовій галактиці UGC 7983, що знаходиться на відстані близько 30 мільйонів світлових років від нас у сузір'ї Діви. Вона знаходиться у центрі фото, а поруч — велика кількість фонових галактик та яскравих зірок переднього плану. Окрім них на фото «наслідив» і астероїд — його можна побачити як чотири смуги світла, проміжки між якими виникли через зміну фільтрів для спостереження у роботі камери ACS.

Спостереження UGC 7983 «Габбл» проводив у рамках своєї програми «Кожна відома сусідня галактика» (Every Known Nearby Galaxy), що передбачає дослідження відомих галактик на відстані 10 мегапарсеків (близько 33 мільйонів світлових років) від Чумацького Шляху.

Що ще застав телескоп?

🕳«Габбл» допоміг астрономам простежити за руйнуванням зірки під впливом чорної діри

💫побачив наднову вже за шість годин після того, як вона спалахнула

🌊разом з телескопом «Спітцер» відшукав аж пару планет, яких астрономи назвали кандидатками у планети-океани