«Габбл» розгледів третього у парі астероїдів за Нептуном

17 років спостережень «Габбла» за подвійним астероїдом (148780) Альтаїр з поясу Койпера виявили, що насправді він потрійний. Три астероїди пов'язані гравітаційно, утворюючи єдину систему. А відкриття у ній третього компонента підтвердило уявлення астрономів про те, що подібні об'єкти формуються внаслідок гравітаційного колапсу матеріалу в протопланетному диску, а не в результаті випадкових зіткнень окремих тіл. Дослідження опубліковане в The Planetary Science Journal.

Художнє зображення системи астероїдів, яку вивчав «Габбл». NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)

Художнє зображення системи астероїдів, яку вивчав «Габбл». NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)

Як вдалося знайти третє тіло?

(148780) Альтаїр знаходиться за орбітою Нептуна, що приблизно за шість мільярдів кілометрів від Сонця, через що виглядає як маленька й тьмяна точка, навіть у найпотужніші телескопи. Щоб розрізнити окремі три тіла у системі, науковці використали «Габбл» для точного відстеження її руху. Вони спостерігали за змінами у положенні об’єктів, аналізуючи навіть незначні відхилення у траєкторіях. Аналізували ці дані за допомогою моделювання, що враховувало плив форми та обертання об'єктів на їхню орбіту. Так і вдалося зафіксувати відхилення, які вказували на існування третього, невидимого компонента, що обертається навколо двох вже відомих тіл.

Така система як (148780) Альтаїр не могла утворитися випадковим зіткненням трьох астероїдів, вважають відкривачі. Тож імовірно, що астероїд утворився під час гравітаційного колапсу ще за часів формування Сонячної системи — у процесі, під час якого дрібні частинки пилу швидко збиралися у великі тіла під дією гравітації. Вчені планують продовжити дослідження за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб», щоб отримати більше деталей про склад (148780) Альтаїр.

  • Потрійним також виявився й астероїд Динкінеш, який знаходиться у Головному поясі астероїдів. Це з'ясувалося, коли космічна станція «Люсі» знайшла супутник у раніше відомого супутника Динкінеша.