Фізична активність зранку й увечері знизила ризик розвитку колоректального раку на 11 відсотків. Активність протягом усього дня або ввечері також пов’язали з невеликим зниженням цього ризику. Такі результати можуть покращити профілактику колоректального раку, який часто з’являється уже в старшому віці, коли люди є менш фізично активними. Дослідження опублікували в журналі BMC Medicine.
Як виявили користь фізичної активності для запобігання раку?
Науковці аналізували дані 86 тисяч людей з дослідження UK Biobank, які носили акселерометри для відстеження активності протягом дня. За цією активністю людей поділили на чотири групи: перша була активною протягом усього дня, друга — увечері, третя — близько 8 ранку і 6 вечора, а четверта — посеред дня і пізно вночі.
Як виявилося, лише активність вранці й увечері значно знижувала ризик розвитку колоректального раку. Активність протягом дня та лише ввечері пов’язали зі зниженням ризику колоректального раку на 6-7 відсотків, але достовірність такого зв’язку треба ще перевірити. Активність посеред дня і вночі не мала впливу на ризик раку.
Такі результати вказують на те, що на ризик розвитку колоректального раку впливає не тільки фізична активність, але й час доби, у який вона відбувається. Якщо такий зв’язок виявлять і для інших типів раку, це може змусити переглянути підходи до його профілактики, щоб заохочувати людей більше рухатися вранці й увечері.
Для чого ще виявилася корисною фізична активність
💪 Користь фізичної активності пояснили з еволюційної точки зору — вона виявилася і причиною, і наслідком збільшення тривалості життя людей порівняно з іншими приматами.
🦴 У мишей ранішні заняття спортом змогли зміцнити кістки краще, ніж вечірні, сприяючи активності генів, пов’язаних з ростом кісток й обміном речовин.
📉 А от між тим, займатися протягом тижня чи лише на вихідних, науковці не знайшли значної різниці — обидва типи тренувань змогли значно знизити ризик 264 захворювань.