Членистоногих обділили увагою в емодзі. Екологи пропонують це виправити

Екологи перевірили пов'язані з природою емодзі на біорізноманітність, представивши спектр охоплених видів у вигляді філогенетичного дерева. Виявилося, що серед тварин добре представлені хребетні, але не членистоногі. А рослини, гриби та мікроорганізми взагалі представлені недостатньо в цілому. В епоху цифрових технологій, розширення набору емодзі має підвищити обізнаність про види, які знаходяться під загрозою зникнення, вважають автори статті, опублікованої в журналі iScience.

GIPHY

GIPHY

Чому науковці звернули увагу на емодзі?

Людська діяльність та зміни клімату ведуть до того, що біорізномаїття Землі різко скорочується, що веде до занепадання цілих екосистем. Одним із важливих кроків для захисту природи, вважають дослідники, є підвищення обізнаності людей про різноманітні види тварин і рослин, які знаходяться під загрозою. Тому науковці італійського Інституту дослідження води разом з фінськими колегами вирішили дослідити, як природний світ представлений в емодзі.

Як природа представлена в емодзі?

За підрахунками вчених, всього у 150 емодзі можна ідентифікувати живі організми, з них 92 зображують тварин і лише 16 — рослини. При цьому гриби та одноклітинні форми життя представлені всього одним емодзі — мухомором і кишковою паличкою Escherichia coli відповідно. Серед емодзі тварин переважають хребетні, які становлять 76 відсотків і включають ссавців, птахів, рептилій, амфібій, хрящових і кісткових риб. Тоді як набагато чисельніших у природі членистоногих — комах, ракоподібних та павукоподібних — нарахували лише 16 відсотків. Решту емодзі складали молюски, кнідарії та кільчасті черви.

Кількісно, доступні емодзі тварин повільно зростають з 45 у 2015 році до 78 у 2019 році та 92 в 2022 році, що призводить до поступового збільшення загального філогенетичного різноманіття в значках. Попри це, на думку авторів дослідження, ще багато видів заслуговують на увагу. Тому науковці звернулися до організації Unicode, яка розробляє стандарти цифрового представлення символів, з проханням збільшити й урізноманітнити символи природи.

Філогенетичні дерева емодзі 2015, 2019 і 2022 років. Stefano Mammola et al. / iScience, 2023

Філогенетичні дерева емодзі 2015, 2019 і 2022 років. Stefano Mammola et al. / iScience, 2023

Ким пропонують поповнити емодзі?

Вчені звернули увагу, що у 2020 році до емодзі кільчастих черв'яків додали дощових, але їхні близькі родичі платигельмінти (плоскі черви), яких налічується понад 20 тисяч видів і нематоди (круглі черви), яких також близько 20 тисяч видів, залишилися проігнорованими. Крім того, дефіцит емодзі рослин, грибів і мікроорганізмів можуть заповнити значки плісняви, моху та лишайників, а емодзі морської зірки й тихоходів можуть підвищити популярність цих не надто популярних тварин. Автори дослідження сподіваються, що нові емодзі заохотять громадську підтримку задля збереження та захисту видів, яким загрожує зникнення, а також залучать більше людей до участі в заходах, пов'язаних із збереженням біорізноманіття.

  • Наслідки людської діяльності та її вплив на екологію, загрожують виживанню всіх видів, в тому числі людей. А хребетні, через скорочення біорізноманіття, внаслідок розширення сільськогосподарської діяльності людини, ризикують втратити свої оселища до 2050 року. Втім і самі хребетні під загрозою вимирання, адже кожен п'ятий вид рептилій перебуває під загрозою зникнення.

Оновлено об 11:30: Змінили заголовок.