Американські інженери показали екзоскелет для ніг, що вміє підлаштовуватися під ходьбу та прискорювати її на 9 відсотків, зменшуючи при цьому витрати енергії на 17 відсотків. Екзоскелет кріпиться на гомілку та підлаштовується під кожного користувача окремо. Автори розробки планують використовувати її для допомоги у ходьбі тим, хто відчуває складнощі в пересуванні. Свою роботу вчені опублікували у журналі Nature.
Екзоскелети, які допомагають рухати ногами, обіцяють підвищити особисту мобільність, але ще не принесли реальних переваг. Зокрема через те, що не могли працювати поза умовами лабораторій і не були персоналізованими. При цьому є безліч людей, робота яких вимагає багато руху, а також ті, у кого виникають труднощі з пересуванням. В своїй роботі дослідники Стенфордського університету вирішили обійти ці обмеження та перш ніж створити екзоскелет, провели ретельний аналіз витрат м'язової енергії в 3 600 різних умовах руху і представили портативний екзоскелет для гомілковостопного суглоба, робота якого заснована на результатах досліджень.
Допомога при ходьбі полягає в тому, що за годину екзоскелет підлаштовується під особливості руху користувача та штовхає у відповідності до них литковий м'яз під час кожного кроку. Такий поштовх збільшує швидкість ходьби на 9 відсотків та при цьому на 17 відсотків знижує витрати енергії, порівняно із ходьбою в звичайному взутті та зменшує використання метаболічної енергії на 23 відсотка. Конструкція важить 1,2 кілограма, а акумулятор слід розміщувати на талії. Він може забезпечувати автономну роботу пристрою протягом 30 хвилин. Добровольці, на яких екзоскелет протестували, зазначили, що його просто використовувати і він відносно зручний.
Шість із десяти учасників повідомили, що вони воліли б носити екзоскелет, а не звичайне взуття. У майбутньому дослідники планують розвинути алгоритми, що керують екзоскелетом, щоб його могли використовувати люди, які переживають труднощі з пересуванням. Він допоможе у пересуванні сходами чи перенесенні вантажів.
Nature / YouTube
Також раніше ми розповідали про рюкзак на трибоелектриках, що несе менше навантаження на спину, а заразом і збирає енергію при ходьбі, якої вистачить, щоб зарядити, наприклад, годинник.