«Джеймс Вебб» знайшов найдавнішу активну надмасивну чорну діру

Телескоп «Джеймс Вебб» розгледів найдавніший відомий квазар — надмасивну чорну діру, яка активно поглинає речовину своєї галактики. Він існував всього через 570 мільйонів років після Великого вибуху. Окрім найдавнішого квазара, «Джеймс Вебб» також побачив пару маломасивних далеких квазарів, що існували через мільярд років після Великого вибуху, пише про нові дослідження сайт телескопа.

Панорамний вигляд неба у огляді CEERS. NASA, ESA, CSA, Steve Finkelstein (UT Austin), Micaela Bagley (UT Austin), Rebecca Larson (UT Austin). Image processing: Alyssa Pagan (STScI)

Панорамний вигляд неба у огляді CEERS. NASA, ESA, CSA, Steve Finkelstein (UT Austin), Micaela Bagley (UT Austin), Rebecca Larson (UT Austin). Image processing: Alyssa Pagan (STScI)

Навіщо астрономам давні чорні діри?

Сьогодні астрономам відомі сотні квазарів, які існували у перший мільярд років після Великого вибуху. А надмасивні чорні діри, які їх живлять, мають маси у мільярди мас Сонця, що порушує питання про те, як за такий короткий проміжок часу вони могли накопичити собі таку масу. Тому астрономи прагнуть знайти якомога більше чорних дір з раннього Всесвіту, які б допомогли краще зрозуміти, як вони утворилися. Нову порцію давніх чорних дір для дослідження вчені відшукали у глибокому огляді неба CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science Survey), яке провів «Джеймс Вебб».

Які чорні діри знайшов «Джеймс Вебб»?

Найдавніший квазар телескоп виявив у галактиці CEERS 1019. Її масу астрономи оцінили у всього дев'ять мільйонів Сонць, що значно менше за масу чорних дір, які зазвичай знаходять у ранньому Всесвіті. Астрономи вважають, що CEERS 1019 навряд утворилася за традиційним сценарієм колапсу зорі, адже у такому випадку вона вимагала б епізодів супередінгтонової акреції — мусила набирати на себе речовину швидше, ніж дозволяє межа Еддінгтона. Натомість зародком для CEERS 1019 могла стати чорна діра прямого колапсу — гіпотетичний вид чорної діри, що утворилася напряму з масивної газової хмари.

Розібратися у тому, як сценаріях формування давніх чорних дір можуть допомогти квазари у відкритих «Джеймсом Веббом» галактиках CEERS 2782 і CEERS 746. Вони утворилися через 1,1 та 1 мільярд років після Великого вибуху. Як і CEERS 1019, ці чорні діри також мають незвичну для чорних дір на такій відстані масу — до 10 мільйонів мас Сонця. Астрономи відзначають, що їхнє відкриття доводить чутливість «Джеймса Вебба» навіть до найменш масивних і дуже тьмяних об'єктів, тому з його допомогою вони сподіваються знайти зародки найперших чорних дір у Всесвіті.

Космічна давнина, знайдена «Джеймсом Веббом»

🌌У рамках цього ж огляду CEERS телескоп виявив кандидата на найвіддаленішу галактику з коли-небудь відомих. Вона існувала, коли Всесвіту було всього 250 мільйонів років

⛯Також нещодавно «Джеймс Вебб» роздивився батьківські галактики двох давніх квазарів

🌠І знайшов найдавнішу галактику, в якій згасло зореутворення