«Джеймс Вебб» знайшов компаньйона у зорі Еаренділ. Це найвіддаленіша зоря з відомих

У найвіддаленішої з відомих зорі — Еаренділ — завдяки спостереженням телескопа «Джеймс Вебб» відшукали компаньйона. Раніше вважалося, що Еаренділ — самотнє світило, але попри її яскравість, телескопу вдалося виявити у її спектрі внесок випромінювання від зорі-сусідки, розповідають про відкриття на сайті «Джеймса Вебба».

Зображення Еаренділ на знімку камери NIRCam телескопа. NASA, ESA, CSA, D. Coe

Зображення Еаренділ на знімку камери NIRCam телескопа. NASA, ESA, CSA, D. Coe

Як розгледіли таку далеку зорю?

WHL0137-LS або Еаренділ (Earendel) відкрив у квітні минулого року космічний телескоп «Габбл» завдяки гравітаційному лінзуванню — світло зорі посилило гравітаційним впливом галактичне скупчення WHL0137–08. У спробах більше дізнатися про світило, астрономи використали інфрачервоний телескоп «Джеймс Вебб», який краще за «Габбла» здатен бачити далекі об'єкти у космосі, адже їхнє світло зміщується в інфрачервоний бік спектра. Його спостереження підтвердили, що Еаренділ існувала, коли минуло всього 900 мільйонів років після Великого вибуху — відстань до неї, якщо враховувати розширення Всесвіту, складає близько 28 мільярдів світлових років. А тепер телескопу вдалося дізнатися й вид зорі.

Що дізнався «Джеймс Вебб»?

Аналіз зображень, отриманих з допомогою інструмента NIRCam дав можливість визначити, що Еаренділ належить до зір яскравого спектрального класу B та у мільйони разів яскравіша за наше Сонце. Такі зорі рідко існують поодинці та зазвичай входять у подвійні системи, однак своєю яскравістю перекривають світло компаньйонів. Утім, «Джеймсу Веббу» вдалося виявити внесок, як вважають астрономи, сусіднього світила. Наразі вчені аналізують дані спостережень спектрографа NIRSpec телескопа, аби з'ясувати більше подробиць про Еаренділ і її батьківську галактику.

  • Раніше ми розповідали про ще одну рекордно далеку зорю, знайдену «Джеймсом Веббом». Світило Койджур знаходиться на відстані в понад 17 мільярдів світлових років від нас та являє собою найбільш далекого червоного надгіганта з відомих.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!

Еаренділ
У перекладі з давньоанглійської назва зорі означає «ранкова зоря» або «світло, що сходить».