«Джеймс Вебб» застав зорю Вольфа — Райє перед спалахом надновою

Завдяки телескопу «Джеймс Вебб» астрономи змогли роздивитися рідкісну зірку Вольфа — Райє перед її смертю. У найближчі кількасот тисяч років вона вибухне надновою. А поки вчені можуть спостерігати навколо неї яскраву туманність. Світлину на своєму NASA опублікувала на своєму сайті.

Композитне зображення зорі, отримане MIRI та NIRCam. NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

Композитне зображення зорі, отримане MIRI та NIRCam. NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

Що на фото?

Зірки Вольфа — Райє є одними з найяскравіших та наймасивніших зірок, які перебувають на останньому етапі своєї еволюції. Через вичерпані запаси водню для підтримки термоядерних реакцій, вони скидають свої водневі оболонки, утворюючи яскраві гало з газу та пилу, які на думку астрономів, можуть збагачувати навколозоряне середовище важкими елементами. На одне з таких світил націлився і телескоп «Джеймс Вебб».

Що це за зірка?

Зоря WR 124 знаходиться на відстані 15 тисяч світлових років від нас та володіє масою у 30 разів більшою за Сонце. За оцінками астрономів, маса скинутого нею матеріалу сягнула маси 10 Сонць. Викинутий нею газ та пил телескоп спостерігав в інфрачервоному діапазоні за допомогою інструментів MIRI та NIRCam. Так вчені зможуть оцінити, чи достатньо матеріалу здатні генерувати подібні зірки, щоб бути вагомим джерелом пилу та інших елементів у міжзоряному середовищі. Вважається, що WR 124 завершить своє життя спалахом наднової у наступні кількасот тисяч років.

WR 124 на знімку MIRI у середньому інфрачервоному діапазоні. NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

WR 124 на знімку MIRI у середньому інфрачервоному діапазоні. NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

Раніше ми розповідали, як завдяки «Джеймсу Веббу» астрономи нарахували понад десяток пилових кілець, які утворила подвійна система зірок Вольфа — Райє