«Джеймс Вебб» відкрив рекордно маленького коричневого карлика

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив коричневого карлика — об'єкт, що не належить ані до зір, ані до планет, — з рекордно маленькою масою. Карлик всього у 3-4 рази масивніший за Юпітер, тому якби не спостереження «Джеймса Вебба», його могли б і не помітити. А тепер він змушує астрономів переглянути свої уявлення про формування коричневих карликів, планет і зір, розповідає сайт телескопа. Стаття вчених опублікована у The Astronomical Journal.

Зоряне скупчення IC 348 на знімку «Джеймса Вебба», де телескоп виявив рекордно тьмяного коричневого карлика. NASA, ESA, CSA, STScI, and K. Luhman (Penn State University) and C. Alves de Oliveira (European Space Agency)

Зоряне скупчення IC 348 на знімку «Джеймса Вебба», де телескоп виявив рекордно тьмяного коричневого карлика. NASA, ESA, CSA, STScI, and K. Luhman (Penn State University) and C. Alves de Oliveira (European Space Agency)

Що особливого у відкритті «Джеймса Вебба»?

Серед усіх сучасних телескопів, «Джеймс Вебб» має найбільшу роздільну здатність в інфрачервоному діапазоні, який дозволяє виявляти світло дуже холодних і тьмяних небесних об'єктів. Але новий коричневий карлик, якого телескоп виявив у зоряному скупченні IC 348 на відстані тисячі світлових років від Землі, є одним з найтьмяніших відкриттів. За оцінками астрономів, температура цього карлика не перевищує 830-1500 градусів Цельсія, і він гравітаційно не пов'язаний із жодною зорею зі скупчення. Попри невелику масу, на думку науковців, карлик не є планетою-гігантом — такі планети рідко народжуються вдалині від зір. Крім того, вік скупчення IC 348 складає всього п'ять мільйонів років, чого недостатньо для формування настільки масивної планети, яка б встигла вилетіти з системи своєї батьківської зорі. Тому, вважають вчені, потрібно проводити додаткові пошуки маломасивних коричневих карликів, які дозволять зрозуміти, як народжуються ці об'єкти, і яку мінімальну масу вони можуть мати.

  • Роздільна здатність «Джеймса Вебба» дозволяє йому навіть розглядати погоду на коричневих карликах. Раніше телескоп знайшов на одному з коричневих карликів піщані хмари — вперше за всю історію спостережень за цими об'єктами.