«Джеймс Вебб» скасував своє відкриття рекордно ранньої галактики

Повторні спостереження телескопа «Джеймс Вебб» змусили астрономів скасувати рекорд — галактика CEERS-93316, відкрита «Джеймсом Веббом» рік тому, виявилася не найвіддаленішою і не найдавнішою. З'ясувалося, вона утворилася вже через 1,2 мільярда років після Великого вибуху, а не через 250 мільйонів років, як вважалося дотепер. Своїми висновками астрономи поділилися у журналі Nature.

Зображення CEERS-93316. Sophie Jewell, Clara Pollock

Зображення CEERS-93316. Sophie Jewell, Clara Pollock

Як відкрили галактику?

Астрономи з допомогою телескопів «Габбл», «Джеймс Вебб» та інших інструментів намагаються відкрити все більш далекі об'єкти — спостереження за ними допомагають зрозуміти, яким був Всесвіт у перші мільйони років після Великого Вибуху. Восени 2022 року Джеймс Вебб» у ході огляду неба CEERS виявив галактику CEERS-93316, яка, згідно з першими оцінками, знаходилась на відстані майже 35 мільярдів світлових років, враховуючи розширення Всесвіту. Утім, тепер ці дані довелося переглянути.

Чому вона виявилася ближчою?

Оскільки спершу відстань до CEERS-93316 була визначена з допомогою фотометричного методу, за яскравістю галактики, оцінки потребували уточнення, адже світло CEERS-93316 могли спотворювати міжгалактичний пил і газ. Тому вчені провели повторні, але вже спектроскопічні спостереження, що дозволяють визначити, наскільки далеко знаходиться CEERS-93316 за її червоним зсувом — тим, наскільки її спектр випромінювання зміщений у червоний бік через віддалення. Спостерігаючи за CEERS-93316 з допомогою спектрографа «Джеймса Вебба» NIRSpec, астрономи виявили, що її червоний зсув z складає не 16,4, як оцінювали раніше, а дорівнює 4,5, що означає, що насправді галактика набагато ближча і знаходиться на відстані майже 25 мільярдів світлових років.

Тому найвіддаленішою з відомих та підтверджених на сьогодні галактик лишається відкрита «Джеймсом Веббом» JADES-GS-z13, що існувала всього через 325 мільйонів років після Великого вибуху.

CEERS
Cosmic Evolution Early Release Science Survey