«Джеймс Вебб» розгледів водяну пару біля кам'янистої екзопланети

За допомогою спостережень телескопа «Джеймс Вебб» астрономи відшукали поруч з кам'янистою екзопланетою GJ 486 b водяну пару. На жаль, поки складно сказати точно, чи походить вона з атмосфери планети, або ж від її батьківської зорі. Однак вчені планують додаткові спостереження за системою, адже GJ 486 b може стати першою землеподібною планетою, у якої вдалося знайти водяну пару в атмосфері. Дослідження прийняте до публікації у The Astrophysical Journal Letters. Коротко про нього розповідає NASA.

Спектр випромінювання, який отримав телескоп під час проходження планети на тлі своєї зорі. Sarah E. Moran (University of Arizona), Kevin B. Stevenson (APL), Ryan MacDonald (University of Michigan), Jacob A. Lustig-Yaeger (APL)

Спектр випромінювання, який отримав телескоп під час проходження планети на тлі своєї зорі. Sarah E. Moran (University of Arizona), Kevin B. Stevenson (APL), Ryan MacDonald (University of Michigan), Jacob A. Lustig-Yaeger (APL)

Яку планету вивчав «Джеймс Вебб»?

Кам'яниста екзопланета GJ 486 b знаходиться на відстані 26 світлових років від нас. Вона у 1,3 раза більша за Землю у розмірі та втричі масивніша за неї. GJ 486 b кожні півтори доби обертається навколо червоного карлика — зорі масою у 0,3 маси Сонця.

Подібні червоні карлики є найпоширенішими зорями у Всесвіті, а також найпоширенішими батьківськими світилами для відкритих екзопланет. Тому астрономи прагнуть дізнатися, чи можуть планети навколо таких зір підтримувати стабільну атмосферу, яка грає важливу роль у придатності планети для життя. Нові спостереження за GJ 486 b вирішили провести за домогою телескопа «Джеймс Вебб», який добре себе проявив у визначенні складу атмосфер екзопланет.

Що побачив телескоп на GJ 486 b?

За допомогою свого спектрографа NIRSpec «Джеймс Вебб» спостерігав за планетою під час її транзитів, тобто коли GJ 486 b проходила на тлі свого батьківського світила. У цей час вона перекривала собою частину світла зорі, тому у «Джеймса Вебба» з'явилась можливість дослідити склад атмосфери GJ 486 b, вивчаючи, як змінюється світло зорі при проходженні крізь неї. Всього телескопу вдалося застати два транзити планети.

Аналізуючи зібрані телескопом дані, астрономи виявили сигнал, який вказує на водяну пару. Вченим і раніше вдавалося знаходити водяну пару на екзопланетах, однак раніше це були газові гіганти, а не подібні до Землі кам'янисті планети. Вважається, що таким планетам як GJ 486 b може бути важко утримувати атмосферу, адже вони знаходяться близько до своїх світил та страждають від їхнього випромінювання: рівень радіації, яку GJ 486 b отримує від своєї зорі, у 40 разів більший за рівень, який отримує Земля від Сонця.

Наразі науковці не можуть точно сказати, чи походив сигнал від планети, чи від її зорі, яка також може мати водяну пару в атмосфері. Якщо відкриття атмосфери навколо GJ 486 b вдасться підтвердити, то вона стане не лише першою відомою кам'янистою планетою з атмосферою, а і доведе, що подібні планети можуть втримувати свої атмосфери навіть попри значне випромінювання, яке вони отримують від світил.

Атмосферні екзопланети

🪐Нещодавно в атмосфері газового гіганта вдалося відшукати самарій — найважчий з коли-небудь знайдених на екзопланетах елемент

🚆Хімічно різноманітна атмосфера гарячого юпітера розповіла астрономам історію його міграції своєю системою

🌞Також моделювання показало, що компенсувати втрати атмосфери через активність батьківських зір планети можуть завдяки теплу своїх ядер