«Джеймс Вебб» роздивився три пилові пояси навколо зорі Фомальгаут

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» першим роздивився структуру пилового диска навколо молодої зорі Фомальгаут. Виявилося, світило огортає аж три пояси, зовнішній і внутрішній з яких подібні до поясу Койпера та поясу астероїдів у Сонячній системі. Дослідження опубліковане у журналі Nature Astronomy.

Структура пилового диску навколо Фомальгаута, яку вдалося виявити завдяки «Джеймсу Веббу». NASA, ESA, CSA

Структура пилового диску навколо Фомальгаута, яку вдалося виявити завдяки «Джеймсу Веббу». NASA, ESA, CSA

Що це за зоря?

Фомальгаут — це найяскравіша зоря у сузір'ї Південної Риби, яка знаходиться на відстані 25 світлових років від нас. Масу світила оцінюють у 1,9 маси Сонця, а вік — всього у 440 мільйонів років. Фомальгаут оточує газопиловий диск, який спостерігали телескопи ALMA, «Габбл», «Гершель» та «Спітцер».

Однак, нові спостереження за світилом, які астрономи здійснили у середньому інфрачервоному діапазоні за допомогою інструмента MIRI телескопа «Джеймс Вебб», виявили, що газопиловий диск навколо Фомальгаута поділений натроє. На думку астрономів, спостереження за Фомальгаутом допоможуть зрозуміти, як формуються планетарні системи, подібні нашій Сонячній.

Які диски знайшов «Джеймс Вебб»?

З'ясувалося, що Фомальгаут оточений трьома пиловими поясами, які простягаються на максимальну відстань у понад 140 астрономічних одиниць від світила. Внутрішній пояс, що знаходиться на відстані 11 астрономічних одиниць від Фомальгаута, нагрівається під впливом зорі до 170 кельвінів. Тоді як температура зовнішнього поясу, внутрішня межа якого знаходиться на відстані 78 астрономічних одиниць, складає всього 50-60 кельвінів. Таким чином, астрономи порівнюють систему Фомальгаута із Сонячною: зовнішній холодніший пояс нагадує пояс Койпера, хоч і вдвічі більший, а ближче до Фомальгаута знаходиться тепліший аналог Головного поясу астероїдів.

Між внутрішнім і зовнішнім поясами вчені виявили проміжний, який не очікували побачити з огляду на попередні спостереження за системою Фомальгаута. Його ширина складає від 7 до 20 астрономічних одиниць. Як вважають науковці, він міг утворитися або внаслідок впливу планети розміром з Юпітер, що формується навколо Фомальгаута, або може бути пилом від зіткнення масштабних уламків поблизу. На користь останнього сценарію свідчить виявлена астрономами «Велика пилова хмара» у зовнішньому поясі Фомальгаута, яка може бути слідом зіткнння двох масивних тіл у ньому.

Раніше ми розповідали, як завдяки «Джеймсу Веббу» астрономам вдалося оцінити хімічний склад газопилового диска навколо молодої зорі GW Lup, у якому потім утворяться планети.

астрономічних одиниць
середня відстань Землі від Сонця, близько 149 мільйонів кілометрів