«Джеймс Вебб» побачив ударну хвилю в Квінтеті Стефана

За допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб», а також наземної обсерваторії ALMA, астрономи побачили, як крізь компактну групу галактик Квінтет Стефана проходить ударна хвиля. Її викликає одна із галактик в Квінтеті, що рухається на швидкості 800 кілометрів на секунду та збурює міжзоряне середовище навколо. Результати своїх спостережень вчені представили на конференції Американського астрономічного товариства. Коротко про них розповідає Національна радіоастрономічна обсерваторія США на своєму сайті.

Три області Квінтету Стефана, на які звернули увагу астрономи. Зліва знаходиться центр ударної хвилі, де рециркулює холодний та розігрітий її впливом молекулярний водень. Посередині зображено дві хмари молекулярного водню, а справа — можливе зародження карликової галактики, яке спровокувала ударна хвиля. ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / JWST/ P. Appleton (Caltech), B.Saxton (NRAO / AUI / NSF)

Три області Квінтету Стефана, на які звернули увагу астрономи. Зліва знаходиться центр ударної хвилі, де рециркулює холодний та розігрітий її впливом молекулярний водень. Посередині зображено дві хмари молекулярного водню, а справа — можливе зародження карликової галактики, яке спровокувала ударна хвиля. ALMA (ESO / NAOJ / NRAO) / JWST/ P. Appleton (Caltech), B.Saxton (NRAO / AUI / NSF)

Що за Квінтет Стефана?

Квінтетом Стефана називають компактну групу гравітаційно пов'язаних між собою чотирьох галактик NGC 7317, NGC 7318a, NGC 7318b, NGC 7319. П'ята галактика NGC 7320 тільки візуально входить у Квінтет — її світло проєціюється на групу, і тому для земного спостерігача галактик видається п'ять. NGC 7320 знаходиться на відстані 40 мільйонів світлових років від нас, тоді як відстань до «справжніх» членів Квінтету Стефана складає близько 270 мільйонів світлових років.

Такі групи галактик як Квінтет Стефана важливі астрономам завдяки тому, що тісна взаємодія галактик між собою дозволить вивчати не лише їхню еволюцію, а і вплив галактичних злиттів на зорі всередині галактик та середовище навколо них. Квінтет Стефана став однією з цілей космічного телескопа «Джеймс Вебб» у рамках публікації його перших наукових знімків. Тепер же завдяки йому, а також наземній обсерваторії ALMA, астрономам вдалося побачити, як на співіснування галактик впливає рух крізь групу однієї з них — NGC 7318b.

Що відбувається серед галактик?

Нові спостереження за допомогою нового приймача, що працює на довжині хвилі в 1,3 міліметра, дали астрономам змогу детально роздивитися динаміку газоподібного водню всередині Квінтету Стефана. Разом із зображеннями «Джеймса Вебба» вчені побачили, як на швидкості 800 кілометрів на секунду міжзоряним середовищем рухається NGC 7318b, утворюючи потужну ударну хвилю. Розмір хвилі вчені порівняли з нашим Чумацьким Шляхом.

Ударна хвиля стикається з міжзоряним середовищем, а також залишками газу, який утворили попередні зіткнення галактик у Квінтеті, через що вона створює турбулентний охолоджуючий для газу потік та запускає рециркуляцію молекулярного водню, який є сировиною для народження нових світил.

Крім того, в одному з регіонів впливу ударної хвилі астрономи помітили більш стійку турбулентну область, де молекулярний водень міг почати формувати зоряний диск, а з ним і, імовірно, нову карликову галактику у Квінтеті.

Science X: Phys.org, Medical Xpress, Tech Xplore / YouTube

Раніше ми розповідали, як завдяки обсерваторії ALMA астрономи відкрили дві нові галактики, що існували вже за кількасот мільйонів років після Великого вибуху. ALMA роздивилася їх за міжгалактичним пилом в ультрафіолетовому діапазоні.