«Джеймс Вебб» підтвердив втрату атмосфери екзопланетою TRAPPIST-1b

Повторні спостереження телескопа «Джеймс Вебб» за землеподібною екзопланетою TRAPPIST-1b підтвердили відсутність на ній атмосфери. Цього разу астрономи застосували новий метод спостережень, аналізуючи світло батьківської зорі планети після того, як воно проходило біля TRAPPIST-1b. У спектрі не виявили жодних елементів, які б могли складати атмосферу планети, тому вчені роблять висновок, що її у минулому зруйнувала активність зорі. Про це розповідає New Atlas з посиланням на статтю науковців у The Astrophysical Journal Letters.

Художнє зображення зорі TRAPPIST-1 поруч з планетою TRAPPIST-1b. Benoît Gougeon, Université de Montréal

Художнє зображення зорі TRAPPIST-1 поруч з планетою TRAPPIST-1b. Benoît Gougeon, Université de Montréal

Чому астрономи шукали на TRAPPIST-1b атмосферу?

Екзопланети, які схожі на Землю чи Марс за розмірами, а головне за тим, скільки вони отримують випромінювання від своїх зір, астрономи вважають одними з найбільш перспективних для пошуку позаземного життя. Аж сім таких планет знайшлися навколо холодної і маломасивної зорі TRAPPIST-1 на відстані всього 40 світлових років від нас. Всі вони близькі за масою і розмірами до Землі, а три з них — 1d, 1e і 1f — потрапляють у придатну для життя зону навколо зорі, тобто знаходяться на достатній від неї відстані, щоб могти зберігати на поверхні рідку воду.

Про умови на планетах зокрема розкаже наявність на них атмосфери. І оскільки всі планети TRAPPIST-1 сформувалися в однакових умовах, вказати, чи був у них достатній запас летких речовин для появи атмосфери, може і найближча з них до зорі планета — TRAPPIST-1b. Раніше «Джеймсу Веббу» не вдалося знайти у неї ознак атмосфери, але астрономи з Мічиганського університету спільно з колегами вирішили повторно дослідити планету, аби підтвердити чи спростувати наявність принаймні розрідженої газової оболонки.

Що показало нове дослідження?

У перших спостереженнях за TRAPPIST-1b використовували інструмент «Джеймса Вебба» MIRI, щоб виявити сліди вуглекислого газу у відбитому від поверхні планети світлі зорі. Однак цього разу науковці вирішили пошукати атмосферу методом трансмісійної спектроскопії, тобто аналізуючи світло зорі, коли TRAPPIST-1b проходила на її тлі. Якби на планеті була атмосфера, її елементи можна було б зареєструвати у спектрі зоряного випромінювання.

Науковцям знову не вдалося виявити слідів газової оболонки. Вони вважають, що TRAPPIST-1b втратила свою атмосферу через високий рівень випромінювання від своєї зорі. Утім, відзначають астрономи, це не означає, що і на інших планетах системи атмосфери також немає. Вони наголошують, що їх потрібно досліджувати, зокрема і за допомогою трансмісійної спектроскопії, яка дозволяє краще оцінити вплив випромінювання зорі й побудувати точніші моделі умов на планетах.

  • На сусідній планеті у системі, TRAPPIST-1с, «Джеймс Вебб» також не знайшов ознак атмосфери, хоча вважалося, що на ній могла бути щільна оболонка з вуглекислого газу, як на Венері.