«Джеймс Вебб» не знайшов атмосфери в екзопланети TRAPPIST-1c

Спостереження телескопа «Джеймс Вебб» за ще однією з семи планет навколо зорі TRAPPIST-1 не виявили у неї щільної атмосфери. Попри очікування астрономів, виявилося, що екзопланета TRAPPIST-1c не має в атмосфері вуглекислого газу. Імовірно, вона є «голою скелею» без газової оболонки, пишуть науковці у статті, опублікованій у Nature. Коротко про дослідження екзопланети повідомляє сайт, присвячений роботі телескопа.

TRAPPIST-1с в уявленні художника. NASA / JPL-Caltech 

TRAPPIST-1с в уявленні художника. NASA / JPL-Caltech

Чому у TRAPPIST-1c шукали атмосферу?

Навколо холодної та маломасивної зорі TRAPPIST-1 налічують сім кам'янистих планет, які за своїми масами та розмірами нагадують Землю. Причому три планети в системі світила (1d, 1e і 1f) потрапляють у зону, придатну до життя — знаходяться на достатній від TRAPPIST-1 відстані, аби зберігати на поверхнях рідку воду. Щоб уточнити умови на планетах, астрономи вивчають їхній склад, а також шукають у них атмосфери.

Порівняння придатних для життя зон Сонячної системи і системи TRAPPIST-1. NASA / JPL-Caltech 

Порівняння придатних для життя зон Сонячної системи і системи TRAPPIST-1. NASA / JPL-Caltech

TRAPPIST-1c володіє радіусом у 1,05 радіуса Землі та масою у 1,6 раза більшою за Землю. Вона знаходиться близько до своєї зорі, тому, враховуючи масу планети, вважалося, що вона схожа на Венеру — має щільну атмосферу з вуглекислого газу, яка утворюється під впливом випромінювання світила.

Спостереження «Джеймса Вебба» за планетою в інфрачервоному діапазоні показали, що на її денному боці, яким TRAPPIST-1c завжди обернена до зорі, поверхня нагрівається до 380 кельвінів (106,8 градуса Цельсія). Але це тепло не перерозподіляється так, якби планета мала щільну газову оболонку. Тож, імовірно, атмосфера на TRAPPIST-1c або дуже розріджена, тонша за земну і навіть марсіанську, або її немає взагалі. На думку дослідників, це свідчить про те, що планета формувалася у бідних на леткі речовини умовах. Тому не може мати атмосферу ані подібну до Землі, ані подібну до Венери.

Що означає відсутність атмосфери?

Якщо всі планети у системі TRAPPIST-1 формувалися однаково, то імовірно, і вони не мають значних запасів летких речовин. Тож ті планети, які знаходяться на більшій від зорі відстані, також можуть не мати ані атмосфер, ані води на поверхні, що ставить під сумнів їхню можливу придатність для життя.

TRAPPIST-1c є найхолоднішою кам'янистою екзопланетою, в якої вдалося дослідити атмосферу, а також є другою екзопланетою навколо TRAPPIST-1, за якою спостерігав «Джеймс Вебб». Раніше телескоп не знайшов атмосфери і в TRAPPIST-1b.

близько
рік на планеті триває всього 2,4 доби, вона друга планета у системі за близькістю до зорі