Дзеркала допомогли рідкісним деревам вижити в умовах затінення

Розміщення дзеркал на поверхні землі під саджанцями рідкісних дерев, які ростуть лише на Маріанських островах, може захистити ці рослини від вимирання, як показало дослідження. Використання дзеркал допомагає рослинам отримувати більше світла, через що вони вдвічі краще приживаються в умовах затінення, виростають майже втричі вищими та втричі довше живуть. Це показали як експерименти в розсаднику, так і в природних умовах лісу. Про відкриття автор дослідження розповів у статті журналу Agronomy.

Саджанці Serianthes grandiflora на 26 тиждень експерименту: ті, що отримували світло від дзеркал (a), та контрольні рослини на звичайному ґрунті (b). Thomas E. Marler / Agronomy, 2024

Саджанці Serianthes grandiflora на 26 тиждень експерименту: ті, що отримували світло від дзеркал (a), та контрольні рослини на звичайному ґрунті (b). Thomas E. Marler / Agronomy, 2024

Як проводили експерименти з дзеркалами?

Науковець використав три види дерев роду SerianthesS. nelsonii, S. kanehirae та S. grandiflora. Усі вони ростуть подібно одне на одного, але на різних островах. S. nelsonii росте лише на двох Маріанських островах, причому на острові Ґуам залишилося тільки одне доросле дерево. Два інших види дослідник використав як заміну S. nelsonii для тих експериментів, до яких не міг застосувати саджанці зникомого виду.

Він розміщував шестикутні дзеркала навколо саджанців всіх трьох рослин у розсаднику, порівнюючи освітленість рослин з освітленістю за умов зростання на звичайному ґрунті. Дзеркала, розміщені під рослинами, відбивали світло знизу, що збільшувало загальну кількість доступного світла для фотосинтезу. Те саме науковець повторив з S. grandiflora в лісах Філіппін. Там встановлення дзеркал дозволяло рослинам вловлювати до 74 відсотків світла порівняно з 2-3 відсотками, які відбивалися від поверхні ґрунту.

Як вважає дослідник, це може допомогти рідкісним деревам легше приживатися та розмножуватися. Він зазначає, що часто насіння S. nelsonii проростає, але за місяць гине, що може бути пов’язаним з нестачею світла. У його експериментах вдалося зберегти життя саджанцям протягом 26 тижнів, що вже є хорошим початком. Для подальшого збереження цього виду потрібно досліджувати інші причини його занепаду, зокрема людську діяльність, та винаходити способи протидії цьому.

Як ще рятують зникомі види

🐵 Гонконзькі науковці запропонували рятувати рідкісних хайнаньських гібонів за допомогою канатних мостів, якими ці примати зможуть пересуватися між деревами.

🦟 На Гаваях 10 мільйонів москітів випустили з вертольотів для того, щоб захистити рідкісних птахів квіткарок від малярії. Річ у тім, що москіти мають переносити іншим москітам бактерію, яка діє як природний контрацептив.

🌿 А от в Еквадорі рослину Gasteranthus extinctus, чия латинська назва буквально перекладається як «вимерлий», знову знайшли в лісах, тобто вид виявився не дуже й вимерлим.