Канатні мости допоможуть рятувати хайнаньських гібонів

Вчені з Гонконгу з’єднали дерева за допомогою канатів, щоб ними могли пересуватися хайнаньські гібони, які через знищення їхніх оселищ та браконьєрство опинилися на межі зникнення. У своїй роботі науковці розмірковують, що використання канатів може допомогти збереженню рідкісних приматів. Результати спостереження опубліковані у журналі Scientific Reports.

У чому полягає проблема?

Деякі тварини, зокрема серед приматів, проводять значну частину свого життя високо над землею на деревах. Для них проміжки між кронами дерев можуть ставати справжньою прірвою, яка відділятиме їх від джерела їжі, родичів та шансу на спаровування. Це ж стосується хайнаньського гібона, або номаскуса (Nomascus hainanus), якого вважають найрідкіснішим приматом на Землі з чисельністю всього 30 особин. Хоча великі самці все ще можуть перестрибнути через деякі прогалини між кронами сусідніх дерев, самкам та дитинчатам часто це не під силу. Ситуація з тваринами ще більше ускладнилася, коли 2014 року тайфун пройшовся островом Хайнань, який є домівкою цих гібонів, та утворив у лісах проміжки між деревами шириною до 30 метрів.

Як допомогти тваринам?

Гонконзькі дослідники припустили, що допомогти гібонам перетинати лісові “прірви” може щось на кшталт підвісних мостів. Щоб перевірити гіпотезу, вчені провели дослідження. У своїй роботі вони пишуть, що з допомогою професіоналів, які вміють лізти на дерева, вони встановили штучні канати над 15-метровою прогалиною між кронами. Тварини близько шести місяців призвичаювалися до незвичного обладнання, перш ніж почали ним користуватися.

Чи допомогли гібонам мости?

Дослідники кажуть, що загалом зареєстрували 52 перетинання лісових проміжків через “мости” групою з восьми гібонів. Під час переміщення вони трималися для рівноваги за один канат, а проходили по іншому. А в інших випадках пересувалися під канатами, використовуючи лише руки або всі кінцівки, схожим чином, як це роблять лінивці.

Ідея з канатами в ролі мостів не є новою - їх вже використовували, щоб допомогти таким деревним видам, як борнейський орангутан та яванський лорі. Але вперше надані докази того, що канатами можуть користуватися й хайнаньські гібони. Автори роботи вважають, що це рішення, разом із іншими зусиллями по відновленню природних лісових коридорів, може частково допомогти возз'єднанню відокремлених оселищ гібонів та сприяти відновленню їхньої чисельності.