Дворічний хлопчик на вегетаріанській дієті захворів на важкий дерматит

Лікарі з Індії описали клінічний випадок дворічного хлопчика, у якого розвинувся важкий дерматит через суттєвий дефіцит цинку. Імовірно, стан виник у зв'язку з вегетаріанською дієтою, на яку перевели дитину батьки після грудного вигодовування. Опис опублікований у журналі New England Journal of Medicine.

Хлопчик із дерматитом, спричиненим дефіцитом цинку. Rohit Kothari, Sanjay Khare / New England Journal of Medicine, 2023

Хлопчик із дерматитом, спричиненим дефіцитом цинку. Rohit Kothari, Sanjay Khare / New England Journal of Medicine, 2023

Що сталося з дитиною?

Дитина потрапила до лікарів у віці двох років із восьмимісячною історією висипу на шкірі, випадіння волосся та діареї. Лікарі відмітили у хлопчика дратівливість, запалення у кутиках рота та ерозії з кірками на шкірі голови та тіла. Лабораторні аналізи вказали, що у нього більш ніж вдвічі занижений рівень цинку у крові. Тому остаточним діагнозом встановили пов'язаний з дефіцитом цинку дерматит.

Щодо того, чому у малюка нестача вкрай важливого для організму цинку, то відповідь може критися у неповноцінному харчуванні. До шести місяців хлопчик був цілком на грудному вигодовуванні, а потім батьки ввели йому в прикорм продукти, що були винятково рослинного походження. У 16-місячному віці дитину відлучили від грудей і ввели замість нього коров'яче молоко. Після цього почалися прояви дерматиту. Між тим, м'ясо, якого дитина не вживала, є цінним джерелом цинку, а речовини з деяких рослинних продуктів, як-от фітинова кислота й оксалати, додатково обмежують засвоєння цинку. Лікарі призначили хлопчикові харчові добавки з цинком та загалом рекомендували змінити підхід до його годування. Через три тижні прояви дерматиту у дитини суттєво зменшилися (картинка D), а за три місяці, коли призначення добавки цинку скасували, симптоми не повернулися.

Одне з недавніх досліджень вказало на відмінності у здоров'ї дітей, які споживають м'ясо або є вегетаріанцями чи веганами. Зокрема, у дітей-веганів виявили здоровішу серцево-судинну систему, але гірший стан кісток і відставання у рості.


Оновлено 12.05.2023 о 16:40: доповнили новину деталями про харчування хлопчика