Двоетапне формування планетарної системи TRAPPIST-1 спричинило неправильне обертання її планет

Астрономи дослідили систему з семи екзопланет TRAPPIST-1 і виявили, що вона сформувалася у два етапи. Як вважають науковці, це пояснює незвичне обертання її планет: якщо зазвичай період обертання кожної наступної планети в системі відноситься до періоду попередньої як три до двох, то у внутрішній частині TRAPPIST-1 зустрічаються співвідношення між періодами обертання вісім до п’яти та п’ять до трьох. Вивчення таких незвичних планетарних систем допоможе науковцям краще розуміти їх формування та шукати нові екзопланети. Такі результати опублікували в журналі Nature Astronomy.

Як сформувалася система TRAPPIST-1?

Науковці змоделювали те, яким чином екзопланети в системі TRAPPIST-1 змогли розташуватися на малих відстанях від центральної зірки та сформувати періоди обертання від 1,5 до 19 днів. За результатами моделювання вони зробили висновок, що внутрішні планети утворилися ближче до зірки, а їхні орбіти з часом змінилися під впливом розширення внутрішньої межі диску газу і пилу з якого вони сформувалися.

Інші три планети приєдналися до системи пізніше, що призвело до ще більш складної конфігурації орбіт в TRAPPIST-1, але не змінило її стабільність. Ці нові результати дослідження в поєднанні з майбутніми спостереженнями системи телескопом «Джеймс Вебб» допоможуть науковцям краще зрозуміти еволюцію не тільки цієї системи, але планетних систем у Всесвіті загалом.

Чим ще вирізняється система TRAPPIST-1

🌎 Попередні дослідження цієї системи екзопланет показали, що всі планети цієї системи є землеподібними і схожими за складом, хоча й мають більшу кількість легких елементів.

🛰 А спостереження «Джеймса Вебба» за цією системою за допомогою інструмента MIRI у середньому інфрачервоному діапазоні не виявили атмосфери у планети TRAPPIST-1b.

🪨 Спостереження за іншою планетою з цієї ж системи, TRAPPIST-1c, також не знайшли на ній атмосфери, через що науковці припустили, що вона є «голою скелею» без газової оболонки.