Довготривале вживання кокаїну зробило пацюків імпульсивнішими
Довготривале вживання кокаїну зробило пацюків більш імпульсивними, зокрема змушуючи обирати меншу винагороду одразу, а не більшу пізніше. Науковці з’ясували це тоді, коли досліджували зв’язок між імпульсивністю та залежністю від кокаїну. Що цікаво, вони не знайшли підтверджень тому, що більш імпульсивні особини мають вищий ризик виникнення залежності, як стверджували попередні дослідження. Свої результати дослідники опублікували в журналі eNeuro.

Схема дослідження: пацюки могли натиснути на лівий важіль й одразу отримати невелику винагороду чи на правий важіль й отримати більшу винагороду після павзи. Shen et al. / eNeuro, 2025
Як вивчали вплив кокаїну на пацюків?
Спершу науковці розділили пацюків на три групи: з низьким, середнім і високим рівнем імпульсивності. Це зробили за допомогою так званого зефірного тесту, в якому пацюкам пропонували отримати меншу винагороду одразу чи більшу пізніше. Схильність обирати меншу винагороду в ньому називають ознакою імпульсивної поведінки.
Після цього пацюкам давали самостійно отримувати кокаїн, щоб вивчити, чи формуватиметься у них залежність, тобто чи будуть вони отримувати його регулярно. Як з’ясувалося, пацюки всіх трьох груп з однаковою частотою обирали отримати нову дозу кокаїну. Але між його вживанням та імпульсивністю виявили залежність: навіть пацюки з групи низького рівня імпульсивності після тривалого вживання кокаїну стали більш імпульсивними.
Це підтвердила й активність їхнього мозку: до вживання кокаїну середній мозок, таламус і лобна кора мозку пацюків активно обмінювалися сигналами, а після — зв’язки між ними зменшилися. Науковці пов’язують такі зміни в мозку з порушенням передачі сигналів за участі нейромедіатора дофаміну, що часто спостерігається під час залежностей. Вони припускають, що збільшення імпульсивності внаслідок вживання кокаїну може штовхати людей на споживання ще більшої кількості цього наркотику чи інших психоактивних речовин.
- У дослідженні на мишах науковці виявили в мозку рецептор, відповідальний за психоактивну дію кокаїну навіть у невеликих дозах, що може знайти застосування у лікуванні залежності від нього.
- Потенціал для лікування кокаїнової залежності має й препарат від ожиріння та діабету семаглутид. Він уже допоміг 54-річному чоловікові не тільки скинути вагу, але й зменшити потяг до наркотика та трохи покращити самопочуття.